Mitt stora, utflyttade fosterbarn mår så dåligt...
Hej,
Jag blev familjehem för ca 6 år sedan då en mycket strulig tonåring bad om att få bo hos mig. Soc blev tacksamma då de haft stora problem att hitta ett hem. Allt har fungerat väl, men visst har det varit jobbigt många gånger. Jag fick bra stöd och utbildning av soc och kände att jag kunde stötta och hjälpa mitt "barn".
Nu till problemet:
H*n flyttade vid 21-års ålder hemifrån och allt var frid och fröjd. Placeringen avslutades och jag övergick till att vara en vuxen vän som pratades vid varje dag och bjöd på middagar. Självklart är h*n alltid med oss vid jul, födelsedagar osv.
Men h*n har börjat känna sig så ensam, värdelös och rotlös.... Vill flytta tillbaka men jag känner inte att det skulle bli bra, man kan inte backa utvecklingen.
Jag uppmuntrar till kontakt med psyk men h*n vill inte.
Hur ska jag kunna hjälpa tycker ni?