kommer jag få ett planerat snitt?
jag var 18 år när jag fick mitt första barn. Gick över tiden 2 veckor. Blev igång satt på BB och efter ca 3 dygn kom han ut, dom fick klippa mig jätte mycket, använda sugklocka och "hoppa" mig på magen. När han kom ut sprang dom i väg med han eftersom han var så blå. han vägde 3290g och var 52 cm. Fick gå på ett möte efteråt för att det var en "dålig" förlossning. Måde dåligt både fysiskt och psykiskt efteråt.
Blev gravid med barn nr 2 nästan direkt. Jag var 19 år gammal när hon föddes. Vattnet gick 1 vecka för tidigt och jag var jätte rädd för att även de här skulle bli en hemsk förlossning. Men alla sa att de kommer gå så bra eftersom jag fött barn 1,1år tidigare. Efter kanske 1-2 dygn med hemska värkar snittade dom mig. Hon vägde 3350g och var 49cm.
I dag är jag 24år och längtar efter ett tredje barn, men helt ärligt vet jag inte om jag skulle våga skaffa ett till barn om jag måste föda normalt! Hur ser mina chanser ut?
Jag kan även berätta att min syster har för litet bäcken och har gjort oplanerat snitt med båda sina barn. Hon har även fått hem ett pappar att hon inte får föda barn normalt.