Hur lange vantade ni med sex efter er forlossning?
Bara lite nyfiken pa nar vi egentligen ar redo for sex igen efter forlossning....
Bara lite nyfiken pa nar vi egentligen ar redo for sex igen efter forlossning....
En och en halv vecka men fick svara 1 månad..
Över ett halvår. Jag var rejält sugen ganska snart inpå förlossningen men fick ett inkapslat hematom som infekterades, vilket kändes rejält. Det dröjde innan det absorberats färdigt av kroppen, och till och med när det var en ärtas storlek (krympt från en halv persikas storlek) gjorde det ont om man kom åt invändigt. Definitivt avtändande.
Och sen var sonen sådan att han ville ha närhet, dygnet runt... faktiskt så slet det en hel del, för jag var inte direkt sugen på mer kroppskontakt när jag väl fick en stund för mig själv.
Det beror ju på vad man lägger i begreppet "sex". Icke-penetrerande sex hade vi efter tre-fyra dagar, när ömheten försvunnit. Jag hade några enstaka stygn, men det störde inte. Penetrerande sex väntade vi med tills efter avslaget och stygnen var borta, nån dryg månad tror jag det var.
Med första barnet tog det 7 veckor.
Andra barnet tog det 7 månader. Jag har ingen som helst sexlust och det gör mig inget.
3 månader med båda. Akutsnittad, men det var inte snittet osm var problemet, det var att jag hade avslag i 12 veckor. :P
Sedan kom inte lusten tillbaka förrns mina bröst var mina egna igen, dvs efter 8 resp 6 månader då de till slut ville sluta dia.
Testade efter två månader, men kan inte på grund av smärta. Har man inte blivit sydd av någon som syr som en med underkänt i syslöjd kan man nog ha sex direkt efter att avslaget har upphört om inte tidigare. Finns inte någon anledning till att vänta längre då allt ska vara läkt på några veckor...
5 veckor men det gjorde fruktansvärt ont, skulle ha väntat längre med facit i hand. Jag födde vaginalt och syddes massor.
Med första barnet runt 6 månader med andra barnet runt 2 månader.
9 dagar...
17 dagar
Aldrig???
Efter allt blodande....5 veckor....födde vaginalt och behövde ej sys.....
Jag hade sex igår!! Nästan 7 veckor efter förlossningen, och det gick skiiiiitbra! Inte det minsta ont, jag är så jäkla förvånad och tacksam!!
3 veckor
En månad på dagen tror jag.