Anonym (suck) skrev 2011-09-10 20:52:47 följande:
Själv försöker jag med att inte fokusera så mycket på själva sexet just nu, utan tänkte försöka "värma upp" med att ha mer närhet, mys, kramar osv ett tag. Så man känner att man är nära ändå. Tänkte att det kanske kan bli bättre av det, jag menar att pressen inte är just samlaget direkt. Vad tror du? då blir det ju inte så långt steg sen att komma igång med sexlivet igen nu efter en tids torka.
Det är i varje fall min plan haha

Det låter bra det där med att värma upp men för mig funkar det inte han är rädd för närhet när jag frågar varför han inte längre kramas eller pussas, hur sjutton gör man då? Han säger att han inte känner något och att han är rädd för närheten. Han är ganska så deprimerad också för tillfället fast det är dock något som brukar komma ganska så ofta. Vi har haft så här i flera års tid fast inte fullt så illa som det är nu.
Anonym (suck) skrev 2011-09-10 20:55:22 följande:
Om det inte fungerar tänkte jag bara klämma ur mig "nu bokar vi tid hos en läkare och fixar viagra" så att det inte blir så dramatiskt utan låter som det naturligaste i världen. För problemet i mitt fall verkar vara att han fått nån sorts prestationsångest nu för att det inte funkat de senaste gångerna vi testat. Han hinner nätt och jämt få upp den så blir han tokstressad och den blir slak igen!!
Han ska gå till en läkare och prata nästa vecka, han vill ju komma till en psykolog senare och få prata med någon utomstående. Men Viagra vill han nog inte ta, han påstår att han inte har något problem med snoppen, trots att han har ganska så svårt att få liv i den. Och jag har talat om för honom att jag skulle gärna hjälpa honom om jag fick.. vågar inte ens ta i snoppen och suga eller slicka skulle jag aldrig någonsin våga eftersom han säger att han avskyr oralsex.. Men jag vet att han sagt nån gång tidigare att han har lite prestationsångest när det gäller sex, att det känns så pressat, men hur gör man när man knappt får röra honom? Svårt att ens få vara delaktig i något då.. plus att han inte är särskilt intresserad av att få mig att komma..