• Anonym

    Frågor om värkarbete och ryggmärgsbedövning

    Hej,

    Jag är gravid med andra barnet och närmar mig förlossningen. Jag har några funderingar då min första förlossning inte alls blev som jag hade tänkt eller ville.

    Först var jag väldigt oförberedd på att värkarna inte alls var som man hade fått höra och läsa om, att man får en värk som gör ont och att det sedan kommer en liten paus. Utan istället gjorde det ont hela tiden (står också i förlossningsjournalen att värkarna är mycket konstiga). Vid ett tillfälle kom två "normala" värkar (gjorde lite mer ont i toppen men inte alls ont i botten) och jag upplevde det som betydligt lättare än när det gjorde ont konstant. Hur vanligt är det att värkarna ser ut så som det gjorde för mig? Hur stor risk är det att det blir likadant nästa gång? Jag antar att det inte finns något jag kan göra för att påverka värkarbetet utan det är något som kroppen helt enkelt sköter om själv. Min dotter kom i vidöppen hjässbjudning, kan detta ha påverkar värkarbetet eller är det bara utdrivningsskedet som kan bli jobbigare?

    Jag tog till slut EDA fast jag egentligen ville undvika det. Jag fick efter förlossningen (förutom att jag blev sjuk med hög feber) problem att kissa vilket gjorde att jag fick gå med kateter ett tag vilket jag upplevde som mycket jobbigt. Jag har själv dragit slutsatsen att detta berodde på EDAn (har läst att det kan bli så och det är just en av orsakerna till att jag ville undvika EDA). Hur vanligt är det att man får problem att kissa efter förlossningen? Jag vill inte behöva bli tömd alls under förlossningen vilket jag blev förra gången, om man inte har EDA och dropp (värkarna avstannade med EDAn och jag fick värkstimulerande dropp) som gör att man får svårt att röra sig finns det väl inget som gör att man inte kan gå på toa som vanligt under förlossningen?

  • Svar på tråden Frågor om värkarbete och ryggmärgsbedövning
  • lena2012

    Hej !
    Jag såg inte din fråga tidigare och ser att du ställde den för ett bra tag sedan . Kanske har du redan hunnit föda .
    Det som är svårt när det gäller förlossning och upplevelser är  att vi alla är olika . Det som upplevs på ett sätt av en person kan upplevas annorlunda av en annan .
    Blivande föräldrar  tar till sig info , läser , går på kurser mm. Och det är bra att  ha kunskap .
    MEN  ibland blir det för den enskilda på ett annat sätt . Och jag tycker att jag träffar många som satt upp förväntningar och sedan blir så besvikna  när det inte blev som man tänkt sig.
    Hur det kommer att se ut när det gäller sammandragningarna nästa gång vet ingen , så tyvärr får du inte det svar du önskat.
    När det gäller urinblåsan så är det mycket viktigt att man övervakar så att en kvinna inte har för mycket urin i urinblåsan.
    Om hon inte kan kissa själv måste man sk tappa med en kateter. Det görs för att undvika bestående skador på urinblåsan vilket annars kan uppstå.
    Hälsningar
    Lena

Svar på tråden Frågor om värkarbete och ryggmärgsbedövning