• CatharinaK

    Ni som har barn födda i slutet av december...

    Hur har ni tänkt när ert barn börjar/började skolan? Går barnet tillsammans med barn födda samma år eller året efter? Och ni som har barn som inte börjat skolan än, hur tänker ni?


    Tror ni att barnet får svårt att hänga med skolarbetet?


    Läste i aftonbladet (www.aftonbladet.se/wendela/barn/article13730922.ab) att barn som är födda sent på året är sämst i klassen. Jag vet att det är väldigt individuellt och att alla barn är olika.


     


    Vill bara höra era synpynkter :)


    Just det, har själv en tjej som är född 30:e december :)

  • Svar på tråden Ni som har barn födda i slutet av december...
  • Yn84

    Jag är själv född väldigt sent på året. Har aldrig haft problem att hänga med i skolan.

  • N o H

    Beror nog på mognad. Vår dotter är född strax efter lucia (fyller 7 i år) och hon går i skola med andra barn födda samma år. Hon har inte haft några problem att hänga med, men ibland kan jag uppleva att hon fortfarande känns mer "liten" än hennes kompisar som är ett halvår äldre. Tror dock inte det är något hon själv reflekterar över.

  • Tangent

    Fyller år i slutet av december, jag var bland de bästa i klassen. Men det var jobbigt socialt sätt, var mycket barnsligare än mina klasskompisar.

Svar på tråden Ni som har barn födda i slutet av december...