• Anonym (TS)

    Vara familjehem när inte ens egna dottern vill bo där?

    Hur går utredningar till när det bestäms om man får vara familjehem eller inte?

    Min bonusdotters mamma med familj vill bli familjehem, men hennes egen 15 åriga dotter har sen två år tillbaks valt att inte bo hos henne, eftersom hon inte trivs där av olika anledningar. Hennes mamma är minst sagt knepig ibland och hennes prioriteringar är inte riktigt riktiga alltid.   

  • Svar på tråden Vara familjehem när inte ens egna dottern vill bo där?
  • Selfish Geene

    utan att uttala mig i det enskilda fallet ser jag se det som ett gott betyg när 15-åringar inte gillar mina regler (min egen son skulle nog gärna flytta till sin far om han fick)

  • Anonym (TS)

    Det handlar itne om regler i det här fallet, det har även vi här hemma. Annars ser jag också det som "friskt" att en tonåring protesterar givetvis.

    Det handlar om att hon inte kan vara sig själv hos sin mamma, utan hon ställer krav som gör att hon mår dåligt när det gäller studier, hennes utseende, allt. Hon kan vräkar ut sig så konstiga saker ibland så man undrar lite hur hon tänker. 

Svar på tråden Vara familjehem när inte ens egna dottern vill bo där?