• Unim

    funderingar kring bebis och ekonomi

    hej, det ar sa att jag och min partner har funderat pa att starta bebisverkstad i borjan pa 2012, vi ar sugna pa att ha bf i borjan pa 2013. det ar sa att vi bor just nu i england dar jag jobbar, jag flyttade over hit ganska nyligen efter snart 3 ar tillsammans och ar fortfarande skriven i sverige, min partner har eng. medborgarskap. vi ar som sagt sugna pa bf i borjan pa 2013 och planerar att flytta tillbaka till sverige samma sommar. vi har dock lite funderingar, om nagon kan svara pa dessa, hur fungerar det med foraldrapenning och foraldraledighet om bebis ar fodd utomlands men flyttar till sverige innan 6man. alder? jag kommer att vara arb los nar vi flyttar till sverige och min artner kommer nog troligast att plugga masters pa universitetet den hosten. vad bor vi veta och tanka pa? vad ar det for skillnad att ha hela graviditeten utomlands for det 'svenska protokollets' skull? 

     Otroligt tacksamm for svar :) 

  • Svar på tråden funderingar kring bebis och ekonomi
  • Koffie

    England är EU, och därför kommer ni ha tillgång till Sveriges socialförsäkringar som baseras på boende,  när ni väl flyttar hit och bor här permanent. (När det gäller föräldraförsäkring är det minus det ni ev fått i Storbrittanien).
     
    Däremot har ni inte automatiskt rätt till de inkomstbaserade delarna av försäkringarna. Det betyder att ni får grundnivån på föräldrapenningen (180 kr/dag menar jag att det är). För att få en inkomstbaserad föräldrapenning behöver ni bygga upp en SGI (sjukpenninggrundande inkomst). Man brukar säga att det faktiskt räcker med att ha jobbat en vecka i Sverige för att få det.

    Kolla också med försäkringskassan om sånt här - mycket finns redan utlagt på nätet också www.fk.se

    Om du nu precis har flyttat till England och fortfarande är skriven i Sverige, så kommer du räknas som svensk om du flyttar tillbaka inom 12 månader. Så om du har ett SGI här så kommer det (nog) hänga med in i föräldrapenningen också.

    När du är både föräldraledig och arbetslös så är det nog bäst att kolla upp saker med både f-kassan och din a-kassa.

  • plastkotte

    Vill bara säga att du räknas som svensk inom 6 månader och inte 12 som moster ia skrev. Jag var tvungen att folkbokföra mig som utlandssvensk när jag bott i uk i 6 mån.

Svar på tråden funderingar kring bebis och ekonomi