Har varit medlemmar i BFA i 3 år, visst ligger vi ganska långt fram i kön då? Även frågor om Ryssland, Polen och litauen
En fråga angående väntetider.. Vi har varit medlemmar hos BFA i cirka 3 år nu och betalat både medlemsavgift och sökandeavgift., Då borde vi väl ligga rätt långt fram i "kön" när vi väl skickar våran utredning till dem? Hur fungerar det när vi väl kommit så långt? Vi har varit på infoträffen hos kommunen och den 12 januari gör vi djupintervjun.. sen kommer några träffar till med hembesök t.ex som är den sista inplanerade träffen som kommer vara den 1 feb. Sen ska vi bara träffas någon gång till enligt kommunen och sammanställa alla papper, så om det går som det ska så borde vi vara redo att skicka allt till BFA typ i mars kanske?
Hur fungerar det sen när väl alla papper kommer till BFA? Tror ni att dem kommer ta sig an vårat "fall" skapligt snabbt?
Vi är inne på länder som polen, ryssland eller litauen just för att det är nära Sverige och man lättare då kan ta det landet som sitt "andra land" och lättare kan åka på resor dit och så..
Hur lång tid har det tagit för er som adopterat från de länderna från att papprena skickats dit till att ni fått BB?