3Under skrev 2012-01-17 19:21:47 följande:
Men känner du mig eller? Vad vet du om att spela över? Jag är sån här generellt! Det är så jag snackar/skriver -en riktigt otrevlig jävel, är jag!
Jag hade dock en seriös fråga om hur du gör allt detta med på-och avklädningarna av ytterkläderna innan du sätter fast din unge i bilen!! Jag har dock aldrig sett nån hålla på så, som du predikar om! Jag har aldrig hört talas om "de rådande rekommendationerna"!! (Jävla BVC!)
Detta var för mig helt okänt och jag tycker det verkar överdramatiserat med att hålla på o ta av o på ytterkläderna i-under-och-efter bilfärderna!
Jag tror inte nån unge "dör lättare" för att de har ytterkläder under bältet på vintern än en unge utan vid en eventuell krock! Spänna bältet då kanske kan vara ett alternativ istället, på stolen!
Ursäkta, jag visste inte att du var så "skränig" och otrevlig som person. Ber om ursäkt, kändes som ett litet trist påhopp bara.
Jävla BVC ser jag att du skriver, vet inte hur det är med ditt BVC, men mitt BVC har åtminstone aldrig pratat om säkerhet i bil överhuvudtaget (vilket jag tycker är väldigt synd, uppenbarligen är det något som skulle behövas). Det är som sagt NTF och bilstolstillverkarna själva som tagit fram de rekommendationerna.
Du får tycka att det är överdramatiserat om du vill. Ingen tvingar dig att göra det, vi bara informerar på ett, vad jag tycker, rätt trevligt och respektfullt sätt. Sedan är det upp till dig (och alla andra) att ta ställning.
Givetvis spänner man bältet också, men det är som sagt inte tillräckligt.