• BloodyDisgusting

    Vad är det nu för fel på mig. Konstiga känslor i kroppen!

    Hej!

    Sen i fredags har jag haft en skum känsla i kroppen (blivit mer och mer av det sen i fredags). Ska försöka beskriva symtomen så gott jag kan. Kommer så fort jag varit vaken ett tag.

    - Hisskänsla. Samma känsla i kroppen som man får när man åker hiss och hissen går neråt. Som att ett tryck far genom kroppen upp ifrån och ner.
    - Gungande känsla som om jag skulle sitta och guppa i något typ båt eller i vatten.
    - Roterande känsla. Att överkroppen sakta roterar från höger till vänster.
    - Tryckkänsla som går mot mig som en vägg.
    - Små domningar i händer och armar
    - Idag har jag även känt av lite illamående och orolig mage. Men det kan bero på nervositet och oro.
    - Ostadighetskänslor
    - Svimningskänslor

    Symtomen är rätt svaga men kommer väldigt tätt. När jag sitter, står, går i normal takt, sträcker på mig och i vissa lägesställningar i soffan.

    Kollade blodtrycket igår och det var 120/60 brukar ha 120/70 eller 120/80. Drack bra med vatten igår efter det och försökte få i mig extra kolhydrater men ingen bättring.  I morse togs även ett gravtest som visade negativt så graviditet kan uteslutas.
    Har kollat pulsen också som känns stark och regelbunden. Inga lätta eller snabba slag där.

    Symtomen försvinner så fort jag har rört på mig lite extra och går fort ute och får frisk luft men så fort jag börjar ta det lugnt så kommer dem igen.

    Någon som vet vad detta kan vara? Kan det vara någon skum form av blodtrycksfall? Jag ska till vårdcentralen idag och ta nytt blodtryck hos en sköterska. Om det inte är blodtryck - vad kan det då vara? Har aldrig vart med om liknande förr. Dock har jag haft yrsel en hel del men detta känns inte som klassisk yrsel. Tog en ångestdämpande tablett igår också men det blev liksom ingen skillnad där heller. Det satt kvar ändå. 
    Kan det vara något med balansorganen eller lider jag av en hjärntumör? Tankarna går ju för fullt inne i skallen nu. 

    Tacksam för svar. 

  • Svar på tråden Vad är det nu för fel på mig. Konstiga känslor i kroppen!
  • Anonym (Sandra)

    Känner igen det du beskriver, har oxå så ibland. Jag tror att vissa är mer känsliga för påfrestningar, kan vara fullmåne, eller som nu detta med solstormen. Det är på mer själslig nivå. Tror det hjälper att känna in och ta det lugnt :))

    När jag får mycket omkring mig känner jag nått liknande. Jag är för övrigt stabil, stark och frisk

  • BloodyDisgusting

    Tack för ditt svar. Men det känns verkligen inte att det sitter i skallen. Nog är det mycket påfrestande omkring mig men jag äter bra och har börjat träna. Detta känns verkligen fysiskt på riktigt vilket oroar mig. Det får mig också att känna efter extra mycket och det kanske har en förstärkande effekt men ändå :/

     

  • Anonym

    panikångest i lindrig form?

  • j 3 n N y

    Jag har också upplevt detta på sistone och har tidigare en gång haft ett virus på balanssinnet som jag funderar på om det kan vara igen. Det tog ett par veckor innan det gick över minns jag. Jättejobbigt.

  • BloodyDisgusting
    sjögurka 79 skrev 2012-01-25 10:50:09 följande:
    Jag har också upplevt detta på sistone och har tidigare en gång haft ett virus på balanssinnet som jag funderar på om det kan vara igen. Det tog ett par veckor innan det gick över minns jag. Jättejobbigt.
    Hoppas att det inte är något sådant... Har börjat få lite hosta och känner mig lite frusen så det kan ju vara så att jag börjar bli jädrigt sjuk eller att det är ett sånt där virus på balansnerven. Ja, jag får se vad undersköterskan säger efter blodtrycket. kanske snabbt kan få träffa en doktor. Skulle vilja ta blodsocker också.
  • Anonym (Sandra)
    BloodyDisgusting skrev 2012-01-25 09:16:51 följande:
    Tack för ditt svar. Men det känns verkligen inte att det sitter i skallen. Nog är det mycket påfrestande omkring mig men jag äter bra och har börjat träna. Detta känns verkligen fysiskt på riktigt vilket oroar mig. Det får mig också att känna efter extra mycket och det kanske har en förstärkande effekt men ändå :/

     
    Det sitter i kroppen på mig med ibland, inte i huvudet
  • Anonym (Sigie)

    Så har jag det också! Hur gick det för dig? 

  • Anonym (Gi)

    Haft samma symtom i sambon med ett hormonellt preventivmedel jag provade men visade sig också att jag hade järnbrist så vet inte vilket som är vad tyvärr. 

  • burleskburkläsk
    Anonym skrev 2012-01-25 09:21:21 följande:

    panikångest i lindrig form?


    100%
    Pass di...jau har kråsor i labbarna! :P
Svar på tråden Vad är det nu för fel på mig. Konstiga känslor i kroppen!