Jobbiga lämningar
Hej!
Sonen är 2,5 och har gått på förskola sedan 1 års ålder (dock ett byte för ca ett år sedan). Nu efter jullovet ffa så har han börjat bli jätteledsen vid varje lämning, så pass att personalen tycker det är ett problem. Det känns ju jättehemskt. Han går 15 tim/v. Jag är hemma med hans lillasyster, men jag är inte helt frisk och han är dessutom väldigt krävande så jag orkar inte ha honom hemma också på dagarna, och ffa får jag ingen tid för stackars lillasyster då eftersom brorsan stjäl all tid och uppmärksamhet.
Från förskolan har de föreslagit att jag ska vara där med honom under flera dagar och på så sätt "visa honom att det är roligt där". Men jag undrar om det verkligen blir bättre av detta? Jag är lite rädd att det kommer bli sämre, att han kommer minnas detta (han har jättebra minne) och alltid vilja och hoppas att jag ska stanna där med honom? Vad tror du? Har du någon annan idé om hur lämningarna kan bli bättre?
Han har tidigare tyckt att det var kul att gå till förskolan. Jag vet inte varför han inte tycker det längre. Han har inte tillräckligt med språk för att man ska kunna få en förklaring av honom. Han har knuffats och så en hel del där nu nder sin trotsperiod och därigenom fått en hel del puffar tillbaka och åtsägelser, kanske spelar detta in?
Själv tyckte jag det gick bättre när han var där fler dagar i veckan. Men när jag antyder det och att det blivit sämre efter att han varit hemma en längre period så får jag bara kommentarer som ger mig känslan av att jag är en dålig mamma som inte vill ha min son hemma så mycket som möjligt från personalen. Därför känns det svårt att diskutera alternativa lösningar med dem.
Tacksam för dina tankar och idéer!