Lotten73 skrev 2012-02-02 12:14:54 följande:
klart jag inte bara ringer säger nu är vi hemma på morgonen utan jag kan säga dagen innan att imorrn tex blir vi hemma myser lite.
ska man inte ta vara på tiden med sina barn så mkt man bara kan medans dom är små?
När jag sedan får jobb kommer jag ju knappt se dessa små liv och tänk er sedan när dom inte vill ha mamma med osv.
Min maken jobbar mkt så han kommer ångra sedan att han inte vara hemma mera och fick ta del av barnen.
Jag kan säga till 100% att jag INTE kommer att ångra att jag inte var hemma mer. Jag började jobb heltid när minsta var 3½ vecka och njööööt av att komma hemifrån.
Om du vill ha dina barn hemma då och då så ha det, det bestämmer du själv. Jag älskar mina 15 h varje vecka då jag slipper tänka på dem och göra sånt som JAG vill utan ungar som hänger på mig.
Man får göra precis som man vill! Bra va?