• Anonym (uppgiven)

    Vill kunna kommunicera om sex

    Jag vet inte längre vad jag ska göra eller om det ens går att göra något åt. Min partner vill inte  ge mig njutning vid sex. Jag vågar inte ta upp det med honom då vi har bråkat mycket om det förut. Nu har det gått så långt att jag inte längre känner så stor lust när vi väl har sex. Jag vill ju kunna njuta av det här och jag vet att jag kan det bara jag får lite hjälp. De senaste gångerna har jag smekt mig själv brevid honom men det är ett kämpande för jag har så svårt att slappna av då.

    Jag börjar tro att enda utvägen för att få uppleva det jag önskar så mycket är att byta partner. Det alternativet finns inte för mig. Våra  barn är viktigast och allt annat i våra liv fungerar bra. Jag älskar min man och vet att han skulle ge mig njutning bara han visste hur och vågade.
    Snälla, ge mig ett utförligt svar. Jag behöver veta hur någon annan ser på det här och om det finns något jag kan göra. 
      

  • Svar på tråden Vill kunna kommunicera om sex
  • Tommy parterapeuten

    Hej
    Svårt att veta hur ni har det, totalt sett, i er relation. Uppenbarligen får ni svårt i samband med sex vilket också gör att jag kan tänka mig att det kan vara svårt i andra delar av relationen. Din man verkar inte förstå att du verkligen vill ha hans kontakt och hans hjälp att njuta av sex. Förmodligen behöver ni nog se över er relation för att se om ni kan få en bättre kontakt. Om det blir svårt så kontakta en parterapeut för hjälp. På sikt kan det också vara aktuellt att kontakta en sexolog. Svårigheten kan givetvis bli om din man inte upplever att ni har några problem. Sanningen är att om du har problem har relationen problem och då får han också problem. Om han inte vill medverka alls riskerar han er relation.
    Hälsingar
    Tommy 

Svar på tråden Vill kunna kommunicera om sex