Zombie skrev 2012-04-08 10:34:38 följande:
Vi o barnen mår bra av en sån relation ! I TS fall vet jag inte om det är ofta som ex träffar hennes man !
Men som TS säger så handled det om ett kalas i hon är inte ens där !
Det hadlar om hennes uppträdande mot mig i allmänhet och att hon ändå bjuder in sig själv på födelsedagen. Jag struntar i om det är en födelsedag, julafton en begravning eller en vanlig dag.
Jag skulle aldrig komma på tanken att snacka skit om henne till människor i hennes omgivning. För dels vill jag inte sjunka så lågt och dels vill jag uppträda som ett föredömme för de inblandade barnen. Tror inte att nånting blir bättre av att de vuxna i deas liv beter sig illa mot varandra.
Vad säger din sambo om att du har en så intensivt och nära relation med ditt ex om du verkar ha? Ded är ju en sak om man är välkommen att följa med? Men är han inte det tycker jag det låter märkligt att ditt ex kommer före din sambo.