• Svar på tråden MYCKET bra dokumentär om autism, väl värd att se
  • haberg

    den var superintressant!!!


    Mamma till barn födda -06 och -09
  • Plottan11

    Jag har precis sett filmen och tycker att det är mycket bra att det kommer fram exempel på att autistiska personer mycket väl kan vara normalbegåvade och att det måste till förändringar i diagnosticeringsförfaranden som gör att man inte av misstag sätter en för låg intelligenskvot.

    I filmen var det ju jättepositivt (obs spoiler för er som inte sett den!) att pojken fick ett sätt att uttrycka sig, men på vanligt amerikanskt manér (för filmen är ju omgjord från dess isländska original, för att passa en HBO-inriktad publik...) gav den en luddig bild av vad det var som egentligen hände. Den dramatiska musiken på slutet gjorde att filmen tyvärr gick i fällan att tro att det räcker med lite känslostormar och stråkmusik så är folk övertygade för folk kan inte tänka själva....Jag tycker det är mycket olyckligt att man inte i filmen tog tillfället att göra en ordentlig presentation av den metod som antyds ha varit avgörande för Keli, just för att det är så viktigt att folk i gemen förstår att risken är stor att många barn annars inte får det stöd de har rätt till! Jag har flera invändningar:

    1) det borde bättre förklaras hur Keli plötsligt kunde förstå och stava på engelska
    2) det borde varit långt mer otvetydligt att Soma inte påverkade Kelis pekningar. Som det var nu stod hon ju med brickan i handen och svajade och det såg mest ut som att hon flyttade runt den för att passa in på "rätt" bokstäver. Jag säger inte att det var så men i filmen ser det ut så och tvivlare kommer att använda detta som främsta argument mot metoden - det vore ju väldigt synd om det nu är så att metoden skulle kunna hjälpa många! Tex hade det varit betydligt bättre om mamman fått visa vid hemkomst med en statisk bräda att Keli faktiskt självständigt förmedlade något i text.
    3) ABA presenterades för slarvigt! Som det är nu är det ju den mest spridda och välanvända metoden i både Europa och USA, hur kan då en mamma (Mitch mamma) få sitta och säga felaktigheter som att efter 2 års träning kunde sonen inte lära sig mer....har man den uppfattningen om ABA har man ju totalt missuppfattat vad ABA är. Med korrekt utförd ABA skapar man ju förutsättningar för verklig inlärning och nöter ner de hinder för utveckling som funktionsnedsättningarna utgör. En kombination av ABA, kanske Somas metod och framförallt en tro på att barn med autism i långt fler fall än man hittills trott inte har någon utvecklingsstörning - då kunde vi komma någon vart!

    -Plottan - ny här med son född -05 med diagnos autistiskt syndrom

  • cruz

    Jag var på autismföreläsning här på jobbet för ett tag sedan och man tog faktiskt upp den här kvinnan som lyckades kommunicera med gravt autistiska barn och man poängterade att hennes metod var så olik TBAn i och med att hon sitter bredvid istället för mittemot, inte använder översvallande beröm (endast ett kort bra, vilket är stor kontrast till belöningssystem och det käcka amerikanska ABA fraserna Oh good girl/boy etc.), inte kräver ögonkontakt , snabb fysisk prompt (fast detta har vi ju i TBAn också) och min tolkning är att hennes metod skulle vara perfekt för de barn som inte alls har fått ut så mycket av TBAn. Jag tycker också det var intressant att observera vilka likheter det ändå fanns mellan de gravt autistiska barnen som inte pratade och min högfungerande , ständigt pratande och hyfsat sociala autistiska femåring. Min pojke har verkligen alla autismsymptomen med stereotypa rörelser (fladdrar med händer), motoriska svårigheter och dålig kroppskänsla (innan vi tränade trappor var han precis som den isländska pojken som knappt vågade gå ned för en trappa), bristerna  samspelet och kommunikationen. Skillnaden är att han har relativt lite av allt detta (även om han verkligen uppvisar alla symptomen), jämfört med barnen i filmen. Hur kan barn med autism vara så olika och ändå så lika? Vad är det i hjärnan som gör att vissa människor med autism aldrig lär sig att kommunicera med talspråk, medan andra pratar och pratar och aldrig slutar? Jag undrar också mycket över varför min pojke som har så mycket språk och färdigheter ändå har väldigt mycket stereotypa lekar för sig och varför våra bekantas barn med samma diagnos inte pratar alls, men leker fantastiskt normala och funktionella lekar. De är så olika våra två pojkar men båda är ändå helt klart autistiska, var och en på sitt sätt.

  • UnikFamilj

    Många intressanta tankar... 


    Plottan11 skrev 2012-04-10 11:48:39 följande:
    .Jag tycker det är mycket olyckligt att man inte i filmen tog tillfället att göra en ordentlig presentation av den metod som antyds ha varit avgörande för Keli, just för att det är så viktigt att folk i gemen förstår att risken är stor att många barn annars inte får det stöd de har rätt till! Jag har flera invändningar:

    1) det borde bättre förklaras hur Keli plötsligt kunde förstå och stava på engelska
    2) det borde varit långt mer otvetydligt att Soma inte påverkade Kelis pekningar. Som det var nu stod hon ju med brickan i handen och svajade och det såg mest ut som att hon flyttade runt den för att passa in på "rätt" bokstäver. Jag säger inte att det var så men i filmen ser det ut så och tvivlare kommer att använda detta som främsta argument mot metoden - det vore ju väldigt synd om det nu är så att metoden skulle kunna hjälpa många! Tex hade det varit betydligt bättre om mamman fått visa vid hemkomst med en statisk bräda att Keli faktiskt självständigt förmedlade något i text.
    3) ABA presenterades för slarvigt! Som det är nu är det ju den mest spridda och välanvända metoden i både Europa och USA, hur kan då en mamma (Mitch mamma) få sitta och säga felaktigheter som att efter 2 års träning kunde sonen inte lära sig mer....har man den uppfattningen om ABA har man ju totalt missuppfattat vad ABA är. Med korrekt utförd ABA skapar man ju förutsättningar för verklig inlärning och nöter ner de hinder för utveckling som funktionsnedsättningarna utgör. En kombination av ABA, kanske Somas metod och framförallt en tro på att barn med autism i långt fler fall än man hittills trott inte har någon utvecklingsstörning - då kunde vi komma någon vart!

    -Plottan - ny här med son född -05 med diagnos autistiskt syndrom
    Jag tycker att det är vettiga invändningar ang filmen, och det HADE varit intressant att få mer detaljerad info. Eftersom metoden inte alls hävdar något särskilt, tänkte jag faktiskt inte så mycket på det. Jag kände igen så otroligt många moment härifrån hemmet, så jag kan förstå svårigheterna med att framställa det. Sonen skriver nu, på anpassat tangentbord vid dator. Han skriver tillförlitligt och vi häpnar över hans språkkunskaper. DOCK, kräver det enormt mycket av honom i form av koncentration. Han kan över huvud taget inte sitta helt själv, han kan heller inte sitta med någon annan än mig än så länge eftersom han inte är trygg med någon annan i den situationen. Jag sitter bredvid honom, med en hand runt om hans rygg som sensoriskt stöd. Han skriver bra, är vinglig och får sudda och skriva om rätt mycket, men han skriver bra. När jag försöker släppa honom, vinglar hela killen till och han får inte till något. Så ter de motoriska svårigheterna sig hos honom. Han har så enorma svårigheter med motorisk planering, att ska han koppla det till något annat tar det tvärstopp. Han beskriver just skrivsituationen som att han "blir så vimsig" när han skriver själv.
    Det du säger om att korrekt utfört ABA  nöter ner de hinder för utveckling som funktionsnedsättningen utgör, tja... jag vet inte riktigt hur jag håller med där.  ABA har uppenbarligen lärt sonen att lära, vi har hållit på i två år. Men det han lärt sig, som är befäst kunskap inom honom, kunde han inte visa oss. ABA har inget bra sätt att hantera den typ av motoriska och perceptuella svårigheter som sonen har. Vårt team kanske har en hel del att lära (det har de...), men jag tvivlar på att någon annan i Sverige hade lyckats bättre. Det jag kan tänka mig skulle kunnat fungera, är ABA i "lösare form" såsom det beskriva i Denvermetoden. På det viset har vi lyckats nå viss framgång. Men att traggla och traggla, hjälper inte sonen. Han kan fortfarande inte peka på sin näsa, han kan inte följa instruktion "gå till toaletten", han svarar mycket mycket sällan på de enklaste ja/nej-frågor och vi kan aldrig vara säkra på att svaren blir de rätta. Teamets svar? Massträna. ABA ÄR bra, men det är grunden i ABA som är riktigt bra. Den används definitivt inte särskilt bra för de här barnen så ofta...

    Sonen kan HUR MYCKET SOM HELST, vi vet över huvud taget inte hur han lärt sig för det kommer inte från oss. Men enda gången han kan visa det han kan, är vid datorn om jag sitter bredvid och stöttar honom. Visst kan han en del annat, men inte på något vis i närheten av detta verkliga inom honom. Så fort han ska reagera på (ffa) auditiv stimuli och ge en motoriskt planerad respons på det, så tar det tvärstopp. I stort sett samma om han ska reagera på visuell respons.

    Han kan svara på frågor, återberätta, beskriva fritt, förklara hur han känner sig, kommunicera med människor via mail. Han frågar om det han inte förstår. Innan vi hjälpte honom att skriva, visste vi inget av det. Vi var rädda att han inte förstod ändå, att han inte kunde generalisera från bordet ut i vardagen.
    cruz skrev 2012-04-10 11:53:00 följande:
    Jag var på autismföreläsning här på jobbet för ett tag sedan och man tog faktiskt upp den här kvinnan som lyckades kommunicera med gravt autistiska barn och man poängterade att hennes metod var så olik TBAn i och med att hon sitter bredvid istället för mittemot, inte använder översvallande beröm (endast ett kort bra, vilket är stor kontrast till belöningssystem och det käcka amerikanska ABA fraserna Oh good girl/boy etc.), inte kräver ögonkontakt , snabb fysisk prompt (fast detta har vi ju i TBAn också) och min tolkning är att hennes metod skulle vara perfekt för de barn som inte alls har fått ut så mycket av TBAn.
    Vad är det i hjärnan som gör att vissa människor med autism aldrig lär sig att kommunicera med talspråk, medan andra pratar och pratar och aldrig slutar? Jag undrar också mycket över varför min pojke som har så mycket språk och färdigheter ändå har väldigt mycket stereotypa lekar för sig och varför våra bekantas barn med samma diagnos inte pratar alls, men leker fantastiskt normala och funktionella lekar. De är så olika våra två pojkar men båda är ändå helt klart autistiska, var och en på sitt sätt.
    Jag tror som du. Det är ju så, visat tom, att ABA inte har den jättebra effekten på alla barn. Varför? Barnen är inte lika, de har olika förutsättningar. Jag tror att en mycket stor del av det handlar om motorisk planering. Sonen har tanken, han planerar sekvensen i huvudet, men kan absolut inte genomföra det motoriskt. Han kan inte få till växelverkan mellan input och output, där man alltså växlar från de sinnesintryck som avgör hur responsen ska se ut - och den faktiska motoriska responsen.
     
    Avslutningsvis, visst är det fascinerande att det är så olika..? Det är helt olika världar...! 
  • Emmie T

    Även jag har sett den och den var oerhört intressant. Mycket sevärd!


    ♥ Carl-William 20090122 ♥
  • kaffemamma

    Fler klipp på samma tema:


    Mer om den speciella metoden i filmen på SVT Play: 15 min ionslag på CBS 60 minutes:

    " target="_blank">



    Och mer om hur det gått sedan för pojken i filmen och lite runt omkring:
    www.pr.com/article/1206


    abcnews.go.com/Health/story&page=1#.T4vKStWdd8E
     här kan ni läsa och se filmklipp om Carly Fleischman (osäker på stavningen). Inte samma metod, men även hon gravt autistisk, men en förmodad låg funktionsnivå tills hon börjar uttrycka sig i skrift som tonåring.
    Finns även på youtube om man söker på "autistic girl finds her voice"
  • kaffemamma

    är det någon som läst eller sett någon förklaring till hur det här fungerar på engelska? I och för sig känner jag en mamma till en kille i samma ålder, helt ickeverbal osv. Han kunde under en period skriva. Och hon märkte att han kunde engelska genom det. Sen har han tyvärr slutat skriva helt.

  • Ronjami

    Jag tyckte ärligt att det verkade vara lite hokuspokus...Man såg ju tydligt att hon förde pojkens hand till rätt bokstav. Killen tittade dessutom upp i taket hela tiden så kan kunde ju knappast se var han pekade.
    Man fick ju heller inte se att det blev bätte..jag är skeptiskt.

  • Little Ms Chatterbox
    Ronjami skrev 2012-04-19 11:02:38 följande:
    Jag tyckte ärligt att det verkade vara lite hokuspokus...Man såg ju tydligt att hon förde pojkens hand till rätt bokstav. Killen tittade dessutom upp i taket hela tiden så kan kunde ju knappast se var han pekade.
    Man fick ju heller inte se att det blev bätte..jag är skeptiskt.
    De med autism tittar ofta från sidan, det är för att det blir för mycket intryck om man tittar rätt på saken. Tror att de sa det i filmen också. 
  • UnikFamilj
    Ronjami skrev 2012-04-19 11:02:38 följande:
    Jag tyckte ärligt att det verkade vara lite hokuspokus...Man såg ju tydligt att hon förde pojkens hand till rätt bokstav. Killen tittade dessutom upp i taket hela tiden så kan kunde ju knappast se var han pekade.
    Man fick ju heller inte se att det blev bätte..jag är skeptiskt.
    Det är väldigt likt stilen min kille har när han skriver, fast han skriver på tangentbord. Blicken flackar, han tittar ofta - men inte alltid - bort. Träffar tangenterna gör han ändå så gott han kan. Han får korrigera mycket, och det är otroligt svårt inledningsvis när man har de svårigheterna med motorisk planering. Innan man blivit stadig behöver man hjälp/stöd.Filmen slutar ju tidigt i skedet också, resten av träningen fick man ju inte se. Målet med träningen är att man ska skriva självständigt på tangentbord eller för hand.

    Jag tror absolut att Soma är seriös, och att det ligger mycket i det hon säger. Om precis den metoden passar alla icke-verbala uttalar jag mig inte om, men det finns mycket som är bra med den i alla fall. 
  • Ronjami

    Ja, det kanske är så men man hade gärna velat se mer om hur det gick sen. Dett skulle göra det hela trovärdigare.

Svar på tråden MYCKET bra dokumentär om autism, väl värd att se