Gravidpenning, sjukskrivning etc...
Hej!
Jag är gravid i v.33.
Jag jobbar på systembolaget som är en hårt fysiskt krävande arbetsplats.
Jag ansökte om hel gravidpenning då jag tidigt kände att jag fick besvär med foglossning m,m.
Fk kassan godkände efter 6 veckor halv gravidpenning med motiveringen att jag kunde sitta i kassan och hjälpa kunder ist för lagerarbete.
Jag har nu överklagat då mina bevär ökade under dessa 6 veckor, nu har jag svårt att stå, sitta eller gå under längre stunder, behöver lägga mig ner efter ansträngning för att avlasta, jag har smärtsamma sammandragningar m.m. Har efter snart 3 veckor sen överklagandet inte fått ngt nytt beslut.
Ska till barnmorskan idag och hon kommer med största sannolikhet vilja se till att jag blir sjukskriven.
Men nu är jag livrädd att fk inte ska godkänna sjukskrivningen och att jag får gå utan pengar fram tills förslossningen.
Jag kan ju ta ut semester eller mammadagar, men det känns ologiskt att jag ska behöva betala för att jag har sådana besvär att jag inte kan jobba.
Hur skulle ni gjort...nån med erfarenhet av liknande situation?