• FinastE2010

    Vart resa med barn i aug?

    Hej!
    Tänkte åka utomlands i aug med min son som då är 2,5 år. Vart kan man åka där det är varmt och fina stränder men inte fööööör varmt? Inte över 30 grader!

    och där det ändå är hyffsat varmt i vattnet?

    Turkiet, portugal och sardinien verkar uteslutet då det brukar vara sjukt varmt där den tiden på året.

    Behöver verkligen tips!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-06-27 20:16
    Kan tillägga jag tänkte åka sista veckan i aug

  • Svar på tråden Vart resa med barn i aug?
  • Dr Evans

    Sydeuropa är ju väldigt varmt vid den tiden. Kanske Tyskland? Som ju för övrigt har en (delvis) väldigt fin kust. Polen har en riktig riviera! Det kan jag verkligen rekommendera! Annars kanske Algarve är något för er? Lite svalare. Eller Madeira?

  • FinastE2010

    Tack för svaren, undrar om ngn vet om sadinien blir för varmt i aug? står 30 grader när man kollar över "månaderna" och det funkar vä'l om det verkligen är max 30 men inte över det. Någon som vet om den temperaturen brukar "dra iväg" där?

Svar på tråden Vart resa med barn i aug?