• Anonym (Pappa)

    Min fru har kört över mig

    Hej

    En vacker dag gick vi för att besöka min släkt, jag kände denna dag att hon var konstig i försökte göra mig arg på små saker. till slut frågade jag vad hon höll på med. Hon började prata om massa saker att jag inte är någon bra pappa och att jag inte bryr mig om henne eller barnen. Jag blev helt ställd att hon säger det framför min släkt. efter mycket skrikande öppnade hon dörren och stack.

    Jag gick ut för att leta efter henne utan att hitta henne.
    30 min senare kom polisen och sa att jag var anhållen för mistänkt för mishandel på min fru och barn.
    Polisen tog mig och jag blev anhållen 2 dagar.

    Socialtjänsten kom med min fru och hämtade barnen från mina släktingar.

    Efter förhör blev jag släppt och alla anklagelser lades ner. Jag åkte hem.
    Min fru har varit hemma under den tiden jag var anhållen. hon har tagit alla sina saker och barnens och tömt vårt sparkonto.

    I 45 dagar har jag försökt att få kontakt med någon myndighet för att berätta för mig var barnen är.
    Det tog 45 dagar tills någon på socialtjänster berättade för mig vad som har hänt.

    Jag blev kallad till ett möte med socialtjänsten. efter detta fick jag träffa barnen för första gången i 2 timmar.
    Under dessa 2 timmarna var jag övervakad av en från socialtjänsten, hon såg hur mycket barnen älskar mig och hur vi lekte tillsammans.

    Efter detta tyckte socialtjänsten att jag inte är någon "fara" för barnen och dom har inget emot att barnen kommer hem till mig och sover över.

    Jag fick reda på att min fru har stått i kör för en lägenhet sedan 1 år tillbaka. och det kändes om att hon har planerat detta. plus att alla hennes kompisar är skilda. jag tror att dom har påverkat hennne negativt och gett henne dåliga råd.

    Nu träffar jag barnen på hennes villkor tills det är tid för tingsrätten.
    Barnen har sovit över hos mig flera gånger. 

    Hon vill vara boförälder och ha ensamvårdnad för barnen
    Jag ska få umgänge vart annan helg och inget mer.
    Hon kommer att flytta till en bostad inte långt från där jag bor.

    Jag vill att barnen ska fortsätta på sin dagis/förskola
    Barnen har rätt att träffa båda sina föräldrar så jag vill ha delad vårdnad och växelvisboende.
    vi kommer inte att bo så långt ifrån varandra.

    Hur tror ni att mina chanser är att jag får som jag önskar, och vad kan jag förvänta mig, och vad kan jag kräva.
    Jag har alldrig haft något med myndigheterna att göra.
    barnen är 6 och 3 år

    Inget våld, alkohol eller drogmissbruk finns

  • Svar på tråden Min fru har kört över mig
  • Anonym

    Gud vad dåligt av henne men om du tror hon har planerat de så säg de till din advokat.
    Och sedan om soc ser att du är en bra pappa så tror jag ni kommer få delad vårdnad för de är bäst för barnen i längden.
    Jag håller tummarna för att de kommer gå jätte bra för dig.
    Pappor behöver mer stöd en vad mammor behöver för mammor får så mycket hjälp endå.
    Och ingen ser papporna.
    Lycka till!
    Ta hand om dig och dina barn. 

  • ZsaZsa

    Det här är en knepig situation. Det handlar om barnen och pengar och olika saker som är bekymmer. Mitt råd till dig är att ta kontakt med en jurist.

  • Anonym

    Ni är gifta..så sparkonto och tillgångar ska ju delas upp.

    Om båda är normala,dömmer inte domstolen till någon ensam vårdnad. 

  • Anonym (***)

    Jag vet att mitt råd är extremt svårt att genomföra, men DU måste vara den som skiljer på ert förhållande och vad som är bäst för barnen för att få igenom det du vill. Det är väldigt väldigt ofta som par som "bråkar" om barnen blandar ihop detta. Han var si eller sån mot mig så därför är han en dålig pappa... Givetvis stämmer oftast inte det!!!! Det är endast i de fall som föräldrarna har samarbetssvårigheter eller om någon är direkt olämplig som förälder som det blir tal om enskild vårdnad. Delad vårdnad är att båda föräldrar måste vara delaktiga i ALLA beslut som rör barnen tex flytt, skola, vaccinationer, pass etc etc. Rent krasst så kunde hon inte flytta barnen från ert gemensamma hem. Kruxet är att hon lyckades och i och med det så har hon "lite förtur" i att bli boförälder. Du bör fundera igenom vilka "strider" du vill ta, blanda inte ihop dessa. 1. Boförälder 2. Umgänge 3. Gemensam / enskild vårdnad Om du säger att du gärna vill bli boförälder (betyder bara att barnen är skrivna hos dig) och att du vill att ni ska ha växelvis boende, så kan det gagna dig. Eller så säger du att det är ok med dig om hon är boförälder och att ni har växelvis boende. Särskilt om hon trycker på om enskild vårdnad samt endast umgänge varannan helg. I nuläget tycker jag att du ska säga att du vill att ni ska ha gemensam vårdnad för att ni tillsammans måste kunna samarbeta om vad som är bäst för barnen. Visar det sig på sikt att hon inte vill samarbeta med dig, då kan du i ett senare läga ansöka om enskild vårdnad. Det kan vara en ekonomisk fråga som gör att hon vill att du har barnen endast varannan helg!!! Enskild vårdnad gör också att hon kan flytta som hon vill med barnen så även om hon i nuläget ska flytta inom din närhet så vet du inte vad som händer om 2 år. Då kan hon välja att flytta 50 mil och du har inget att säga om hon har enskild vårdnad. Har ni delad kan hon inte flytta till grannhuset utan att du skriver på (givetvis ytterligheter). Jag skriver detta baserat på erfarenhet från min bästa vän. Hennes son bor just nu hos pappan pga att hon flyttade ifrån honom (han var hemsk) till sin gamla kommun. Barnet har varit skriven hos pappan, börjat på dagis men hon kommer att bli boförälder och dom kommer att ha gemensam vårdnad. Detta på grund av att hon är den som vill samarbeta. Hon har inte brytt sig om att strida för enskild vårdnad utan viktigast för henne var att bli boförälder i nuläget pga olika kommuner. I hennes fall kommer avståndet och skolan att ha betydelse för pappans framtida umgänge. Vad jag vill säga dig är att noga tänka igenom vad du vill och hur du skulle vilja att ni skötte barnen. Tryck på det och lämna all smutskastning åt sidan. Lämna känslorna hemma!!!! Lycka till!

Svar på tråden Min fru har kört över mig