• LedsenÄngel

    Ersättning för fult kejsarsnitt?

    För 4år sedan föddes min son med planerat kejsarsnitt. Allt gick som det skulle. Men snittet såg väldigt stort ut, och när det började läka var det väldigt brett oxå. Och ojämt.

    Jag hade aldrig sett ett sånt snitt. Alla dom jag sett sitter längre ner och är bara ett fint snitt lixom. Mitt sitter med uppe på magen...och såhär efter 4år har det fortfarande inte bleknat helt (bara i mitten så det ser lite mysko ut). Och magen är lite "bucklig) där ärret sitter.

    Jag har träffat på lite olika läkare under dessa år som sagt lite "roliga" saker:
    Jag åkte in till kirurgakuten för ont i magen för ett tag sen. Kirurgen frågade om jag opererats när han såg mitt ärr. Eh, ja. Kejsarsnitt sa jag. Han: jaha, akutsnitt va?

    Mitt snitt ser alltså ut som ett akutsnitt....när det var PLANERAT.

    En barnmorska som hjälpte till å sätta in min spiral frågade om jag hade ont i ärret. Nej, sa jag. Det är 4år gammalt. Och hon såg lite förvånad ut.

    Så min fråga är, kan man få nån slags ersättning? Min mage ser lite missbilda ut tack vare detta...                  

  • Svar på tråden Ersättning för fult kejsarsnitt?
  • LedsenÄngel

    Jag hade en gravidförsäkring då, nu är jag försäkrad genom jobbet.

  • En glad tjej

    Det kan vara så att det har gått för lång tid men jag vet inte. Ring ditt försäkringsbolag och kolla.

  • LedsenÄngel

    Jo jag vet. Men man kan ju säga att man väntade för att man trodde de skulle bli bättre.

  • LedsenÄngel

    Googlade lite och där står det bara om ersättning vid akutsnitt...

  • Veritaslux

    Kontakta försäkringbolaget där du hade din gravidförsäkring.  Det kan vara för sent att anmäla, men jag skulle inte tveka att kolla vad som gäller.

    Du kan också kontakta Patientförsäkring dit alla landsting är anslutna, där man får ersättning för vårdskador: www.patientforsakring.se

    Osäker om ärr omfattas där, men det skadar inte att kolla upp.

    Det är också kanske möjligt att det finns möjlighet att göra något åt ditt ärr och att den allmänna sjukvården täcker det. Det sjukhus där du fick ditt barn har troligen också en Patientombudsman som du kan vända dig till med frågor.

    Lycka till!


    Mamma till underbar dotter född 19 juni 2011
  • LedsenÄngel

    TACK för ditt svar! Jag ska absolut kolla upp det!

  • ygk

    kan man få ersättning efter akut snitt?så fult är jag fått

Svar på tråden Ersättning för fult kejsarsnitt?