För de flesta mammor fungerar det jättebra att amma utan att behöva pumpa alls. Det kan ju dock vara praktiskt att ha pump när barnet är lite större så kan du pumpa i förväg om du behöver vara borta ifrån barnet och pappan eller någon annan som tar hand om barnet kan ge bröstmjölken ur kopp eller flaska. (Rekommenderar dock att undvika nappflaska och napp åtminstone de första sex veckorna, för att inte orsaka tuttförvirring och för att barnet ska kunna stimulera och reglera mjölkproduktionen på bästa sätt.) Om du inte har regelbundet behov av en pump kanske det är en onödig införskaffning, för de flesta fungerar det också att handmjölka.
Du behöver inte härda bröstvårtorna innan, eller rättare sagt är det onödigt för det har ingen bevisad effekt. Det är normalt att det kan göra lite ont att amma i början och brösten känns ömma de första veckorna, men smärtan borde vara uthärdlig och inte vara mer än några sekunder i början av varje amningstillfälle. Om det gör mycket ont, du får sår och smärtan håller i sig under hela amningstillfället behöver du få hjälp med det - vanligtvis beror det på att bebisen inte har tillräckligt stort tag om bröstvårtan, men det kan också bero på flera andra orsaker så det gäller att reda ut det så fort som möjligt. Amningsnapp fungerar bra för en del, mindre bra för andra,
Själv skaffade jag inget annat än amnings-bh och skydd, kanske kan bärsjalen också räknas som ett "amningstillbehör" för den fungerade förutom för att endast bära också bra för att amma "hands-free" när jag behövde det. En amningskudde tänkte jag kanske köpa nu inför andra barnet, men annars har jag inte tänkt skaffa några fler tillbehör. Jag helammade första barnet sex månader och delammar fortfarande vid snart två års ålder, men helt problemfritt har det ju inte varit. För oss fungerade det bäst att amma fritt och samsova (det underlättade verkligen amningen nattetid) utan att introducera några "hjälpmedel" - ja, jag skriver med citattecken eftersom för en del kan det stjälpa mer än hjälpa att introducera pump, flaska, amningsnapp, osv. så det gäller att se till det individuella barnets (och mammans) behov.
Önskar att jag stressat mindre i början över att amma "ofta" och inte brytt mig om kommentarer från omgivningen som "ska du amma nu igen?" - strunta i klockan, följ bebisens signaler! Önskar jag hittat bra amningsinformation som t.ex. Sagogrynets blogg (som jag länkat till flera gånger i det här inlägget redan) lite tidigare och haft mer realistiska förväntningar på vad en amningsrelation verkligen innebär. Bebisen kommunicerar sina behov från dag ett, det gäller att vara lyhörd och låta amningen ta den tid det tar, speciellt de första veckorna så att mjölkproduktionen stimuleras.