• Anonym (hjälp)

    Hjälp, kallad till socialen!

    Separerad, mitt barns ex har varit hos socialen och sagt att han vill göra anmälan på mig.
    Han vill anmäla mig för att han tycker barnet kommer dit utan att ha fått mat, har inte rena kläder, kommer dit med blåmärken och han anklagar att jag försökt strypa barnet.
    Jag är kallad på möte och jag har ont i magen!
    Det enda som stämmer är blåmärken, barnet är 2 år gammalt och leker, varje gång har jag sagt vad det beror på.
    Tror ni socialen lyssnar på sånt här struntprat???

  • Svar på tråden Hjälp, kallad till socialen!
  • Anonym

    Ditt barns ex? Du menar väl ändå ditt ex? 

    Ja dom tror på sånt struntprat - om du inte kan bevisa motsatsen   

  • Anonym
    Anonym skrev 2012-10-03 23:11:37 följande:
    Ditt barns ex? Du menar väl ändå ditt ex? 

    Ja dom tror på sånt struntprat - om du inte kan bevisa motsatsen   
    Hur bevisar man motsatsen? Det är väl ändå han som måste ha bevisen?  
  • Anonym
    Anonym skrev 2012-10-03 23:11:37 följande:
    Ditt barns ex? Du menar väl ändå ditt ex?  Ja dom tror på sånt struntprat - om du inte kan bevisa motsatsen   

    Omvänd bevisbörda.. det va tufft. Funkar det verkligen så??
  • mamita64

    Jag blev anmäld till soc flera gånger av mitt ex. Detta skedde några år efter vi skilt oss.
    Jag blev skakad, rädd, ledsen, förbannat rädd. Det var det värsta jag varit med om.
    Anmälan den första gången gick ut på att mina barn var skitiga, att jag inte skötte deras hygien, den andra gången var det att jag lämnat min 12 åring och nioåring hemma, de var förkylda, och åkt till min skola, 2,5 km bort för att ha lektioner på fm. Jag kunde snabbt ta mej hem. Barnen var i slutet av en förkylning, men mitt ex ringde soc och sa att de hade förmodligen lunginflammation.
    Det blev inget av anmälningarna någon av gångerna, men det var jobbigt ändå.
    Många år senare ville min dotter läsa de akter som fanns på soc, jag ringde och begärde ut dem och tog upp detta med hur jag upplevt anmälningarna. Fick då höra att det var så vanligt så att en eller båda föräldrarna anmälde den ene / varandra, i samband med separation / skilsmässa / vårdnadstvist.
    Tänk om jag fått höra det när jag satt där anmäld och förtvivlad tänk om de hade kunnat ringt mej och sagt att saken var nedlagd, inte ens det gjorde de.

    Ts, de måste ju lyssna på dej, höra vad du har att säga, hur du förklarar blåmärken mm
    En unge får ju inte blåmärken på halsen av att slå sej, så strypmärken lär de ju inte kunna hitta
    Angående detta med mat så får du beskriva hur ni äter, antar jag
    Hur ser ditt och exets förhållande ut? och hur såg det ut innan ni gick isär?


  • Anonym

    har själv blivit anmäld av mitt ex när vi separerade förra året, men det handlade om att jag skulle sitta och dricka alkohol och vara full och slå barnen. Men soc utredde och kom fram till att det inte vara någon sanning i det hela. Utan det var bara hämnd för att jag flyttade från honom. det är bara att vara lugn och låta socialen göra sitt och vara ärlig mot dem så går det bra. Har socialen vana av barn vet de att barn kan slå sig själva när de leker. Och erfarna handläggare kan läsa mellan raderna på en anmälan och välja om de ska fortsätta med utredning eller inte. Visst blir man både arg, ledsen och besviken men det är bara att bita ihop. HAr själv fått göra det ett antal gånger då det har varit vårdnadstvist och socialens utredningar hit och dit i över ett års tid nu pga av exets dumheter och litet förstånd.

  • Anonym (hjälp)

    Jag har bevis från både läkare, bvc och förskolan, men det känns ändå som ett hårt slag i magen!

  • Simon 681

    Man borde bli åtalad för någonting i linje med mened ocm man gör en falsk anmälan.

Svar på tråden Hjälp, kallad till socialen!