• Lillylou

    Inte redo?

    Vår son slutade med blöjor i somras, strax innan sin tvårsdag. Såklart har det varit en del olyckor, men när förskolan började i augusti kände vi att det inte kändes rätt att han helt plösligt skulle ha blöja där. Hemma var det då i princip olycksfritt. Vi var tydliga med att han behöver påminnelser om att gå och kissa med jämna mellanrum. Såklart såg vi till att det fanns en massa extrakläder på hyllan.

    Dom första tre veckorna hände det väl i genomsnitt en olycka om dagen på förskolan. Sen tre veckor med bara nån olycka per vecka. Senaste veckan har vi varit tillbaka på en olycka om dagen. Förskolan menar att han inte är redo.

    Hur tänker ni kring detta?

  • Svar på tråden Inte redo?
  • miljarden

    Trist inställning från förskolan. Han är ju jätteredo eftersom han är i princip helt torr. Vår unge har också svårare att hålla sig torr på förskolan. Helt normalt, säger våra pedagoger att det är.

  • Lillylou

    Vad skönt att du säger så för det är precis så vi känner med. Lätt att bli osäker dock eftersom dom hela tiden menat att han inte är redo. Han är enligt dom för liten *suck*

Svar på tråden Inte redo?