Har någon av er jobbat i butik tidigare så att ni har någon aning om hur det fungerar?
Det handlar ju inte "bara" att köpa in varor och sedan sälja dem...
Lokal - vilken bindningstid/uppsägningstid i kontraktet? 9 månader är vanligt på affärslokaler, så om det inte funkar så bra så kommer ni ändå ha hyreskostnaden en lång tid framöver.
Butiksinredning - både en kostnadsfråga och hur ni väljer att presentera varorna för kunderna
Livsmedel - finns mycket regler när det gäller livsmedel, främst när det gäller hygien, så ta kontakt med kommunen och kolla upp vad som gäller
Kostnader - inlägget ovan var riktigt bra. Räkna även på era löner, inklusive avgifter.
Bokföring/kassa - ni måste ha ett godkänt kassasystem och även se till att ni förstår kraven på bokföring, om ni inte kan sköta bokföringen själva måste ni kontakta en redovisningsbyrå. En revisor granskar den färdiga bokföringen/bokslutet, så är inte den som faktiskt sköter bokföringen. Hur hanterar ni kassan, får tag på växelpengar etc.
Inköp - har ni en rimlig plan på hur mycket ni ska köpa in, vad ni ska köpa in, hur ofta? Vilka kredittider får ni från leverantörerna? Prissättning?
Efterfrågan - egentligen det allra viktigaste, finns det verkligen ett behov av denna typ av butik? Även om ni frågar 100 personer i en enkät kommer många av dem "ja, jag skulle handla i en sådan affär", men få av dem kommer faktiskt att göra det... Är sååå många som startat småbutiker, cafeer eller annat som efter några månader sitter med hundratusentals kronor i skulder efter att ha lagt ner pengar på lokal, varor etc men det finns ingen efterfrågan.
Lönsamhet - har ni räknat på detta? Inköp av X st av produkt B, säljs för Z kr, ger vinst XXX kr. Hur många av produkt A, B, C, D etc måste ni sälja per dag/vecka/månad för att täcka alla kostnader. Är det ett rimligt antal? Teoretiskt exempel för ett cafe kan vara 100 bakverk, 75 mackor, 50 sallader, 250 kaffe, 40 läsk - tror ni att det kommer så många kunder? Ta hänsyn till momsen. Om ni köper för 10 kr exklusive moms, säljer för 15 kr inklusive moms, då är "vinsten" bara 3 kr (15 kr - moms 3 kr - inköp 10 kr).
Likviditet - räkna på hur mycket pengar måste ni lägga ut för att starta upp butiken, när ska leverantörsfakturorna betalas, när börjar ni få in pengar från kunder? Så har ni tillräckligt med pengar för att hålla det flytande - hjälper ju inte om butiken är lönsam på ett års sikt om det inte finns "kontanter" tillgängliga för att komma igång:
2012-10-19 - 10 000 kr "kostnader"
2012-10-25 - 25 000 kr "kostnader" - 35 000 kr totalt
2012-11-15 - 15 000 kr "kostnader" - 50 000 kr totalt
2012-11-16 + 3 000 kr första dagskassan - 47 000 kr totalt
2012-11-17 + 3 000 kr dagskassa... - 44 000 kr totalt
etc...