• Nicolew

    fösta ultraljud, vad händer då?

    Om två dagar vi på vårt första ultraljud! Jag undrar vad det är man gör då egentligen? Tar de bara ultraljud eller tar de även blodprov och vikt och hela den biten också? 

    Jag har skrivit in mig hos en barnmorska som min mamma vet är jättebra, och jag blev förvånad att jag får en tid på sjukhuset hos en annan läkare eller barnmorska. Är det normalt? Jag trodde att när jag skrev in mig hos en barnmorska (Kvinnotorget i Hbg) så skulle jag också göra mina ultraljud hos henne där hon arbetar, varför ska jag annars ha henne? Vilket syfte kommer hon att fylla då? (förvirrad)  

  • Svar på tråden fösta ultraljud, vad händer då?
  • castafiore

    DU gör ditt ul på sjukhus med en som är specialiserad på ul, vilket din barnmorska antagligen inte är.
    Det som händer är att de kör runt med en liten grej på din magen för att mäta bebisen, det tar längre tid än man tror.

    Och, nej -. i regel gör man inget annat under det besöket.

  • clembke

    Vid ultraljudet mäts barnet , dom kollar hur långt gången du är o får ett bfdatum. Dom kollar så att allt är bra med bebben.

    Sen kommer du att fortsätta gå hos din vanliga bm med jämna mellanrum. Där kollar hon hjärtljud o vikt o dyl. Här är nästa besök hos bm runt 24-veckan.

Svar på tråden fösta ultraljud, vad händer då?