• lofeem

    Deprimerad, stressad?!

    Jag är gravid i vecka 18, tredje barnet. Förra graviditeten har jag kommit fram till att jag antagligen hade förlossningsdepp. Nu under denna graviditet känns det som jag redan är där.. konstant trött, vill bara sova bort hela graviditeten och helst slippa träffa nån. Nye ens min familj känns som jag orkar med. Jag är likgiltig sur och tvär.. När jag vill va så lycklig! Jag har dessutom många sammandragningar som gör att jag blir osäker på om allt kommer gå vägen. Vid förra förlossningen gick allt väldigt snabbt och jag hann knappt va närvarande. Dom fick hänga och trycka på min mage, dra i benen för att få ut liten.. Lönns som det inte kommer funka alls nu, nåt kommer hända När jag ska till jobbet blir jag stressad får ont i huvudet, magen och dessutom blir det många toabesök med en dålig mage. Yr.. Jag orkar verkligen inte må så här. Det känns som jag bara stirrar och gräver mig djupare ner. Har varit hemma en vecka nu på bms inrådan och jag känner att stressen varit lite mindre men börjar komma tillbaka nu när det är jobb på måndag.. Ska till läkaren på onsdag och jag hoppas verkligen jag kan bli sjukskriven, men är det en giltig anledning för FK att bevilja sjukpenning?

  • Svar på tråden Deprimerad, stressad?!
  • JanaLiiN

    Jag tycker du ska prata med MVC om hur du mår och be att få kontakt med en psykolog. Det finns hjälp att få!

  • solen13

    Åk in till psyk akuten, de är kanon. Inget att skämmas för alls. Mår du inte bra så sök hjälp, bättre nu än senare.
    Lycka till.

  • lofeem

    Kablar ska prata med mvc läkaren på onsdag.. Men just nu är mitt stora bekymmer att jag sagt till jobbet att jag kommer iaf måndag och tisdag.. Känner redan att stressen börjar märkas.. Mage, irriterad för allt och handlingsförlamad.. Det är inte roligt att må så här. Speciellt bär man har en sambo som är totalt oförstående för att man kan må dåligt och bli deprimerad, stressad etc. Känns som han misstror.

  • Bexi

    Jag har varit halvtidssjukskriven sedan juni pga utbrändhet och ångest, och blev heltidssjukskriven nyligen när graviditetskrämporna blivit för övermäktiga. Stress är verkligen inte bra! Jag har inte haft problem med FK. Lycka till!

Svar på tråden Deprimerad, stressad?!