• basset

    Banta med SSRI-läkemedel

    Jag har gått upp kraftigt i vikt med mina antidepressiva mediciner. Totalt har jag 30 kg plus med Cymbalta. Jag har även provat andra mediciner i samma grupp med samma resultat.
    Jag mår bra psykiskt men är nu så tjock att hälsan är i fara på andra sätt. Tyvärr vågar jag inte sluta med medicinerna. Jag gjorde det en gång och blev genast smal men olycklig- nära självmord.
    Jag har provat flera bantningsmetorder, LCHF,lågt kaloriintag,Viktväktarna mfl och inget händer! Motionerar gör jag delvis med långa promenader,simning och på motionscykel.
    Vad ska jag göra? Finns det någon här som har lyckats banta med SSRI?
    Hjälp mig!
    Tjockisen
     

  • Svar på tråden Banta med SSRI-läkemedel
  • Apotheosis

    Jag har utan problem gått ned 10 kg när jag gått på SSRI. För mig var det jättelätt. SSRI gav mig energi till att röra på mig mer. Jag motionerade mer och åt mindre och gick ned i vikt.

Svar på tråden Banta med SSRI-läkemedel