8 år och glasögon...
Vi var till optikern idag och min 8-åriga dotter behöver glasögon.
Om hon börjar använda dem nu finns det en stor chans att hon slipper dem om ett par år, väntar hon kan hon behöva dem livet ut.
(Tilläggas kan att hon redan utreds för ADHD & lätt dyslexi.)
Hon var helt hysterisk efter beskedet, det gick inte att prata med henne. Hon grät och hon skrek och hon hatade oss som hade utsatt henne för det här. Hon förbannade till och med optikern och hela hans yrke.
Hon är rädd för att bli retad, utstött och tappa sina kompisar. Hon säger att hon kommer att bli ful.
Naturligtvis har vi sagt emot, att hennes kompisar är med henne för att hon är hon och inte för att hon inte har glasögon, att hon aldrig kan bli ful och att dem endast kommer att hjälpa henne att se bättre.
Jag menar... Vad mer kan man göra? Vad mer kan man säga? Hur kan vi få henne att se på det annorlunda, att acceptera glasögon?