Moonis skrev 2013-03-26 16:01:02 följande:
Och jag blir otroligt trött på alla som tror man får en diagnos så fort man tar sitt barn till BUP för så är inte fallet. Dom gör flera olika test och har flera möten med föräldrarna och även skolan blandas in för att kolla hur dom fungerar där.
Tvärtom så finns det en stor del underdiagnoserade och då speciellt bland flickor för det ter sig lite annorlunda. Det handlar inte heller om någon modefluga, vem vill vara sjuk liksom. Det handlar om att vi har blivit mer upplysta idag för denna problematiken uppmärksammades redan i slutet av 1700-talet men är först nu man har ett namn på symtomen.
Eftersom det går lite olika diagnoser i familjen så kan det vara bra att hålla koll. Ju tidigare man är medveten om det ju tidigare kan man fånga upp och hjälpa barnet. Att säga om ts barn har diagnos eller inte är omöjligt men vi hade i alla fall rätt tidiga tecken på sonen när man blickar tillbaka.
Jag säger inte att man ska börja leta tecken på sina små utan anledning men vet man att det ligger olika diagnoser i familjen så ska man gå lite efter sin magkänsla. Visar det sig sen att den magkänslan va helt fel så gör det ju ingen skada. Värre blir det för barnet om man missar eller blundar för problematiken.
Skillnaden är att våran son fortsatte vara såhär. Man fick höra att det skulle lugna sig, trotsen går över och sömnen kommer bli mer stabil men detta inträffade aldrig. Imorgon börjar han medicinera för sin ADHD.
t.o.m de läkare och psykologer som jobbar med detta har åsikten att det överdiagnostiseras! Att det är en modefluga! Framför allt från SKOLANS sida som hellre än föräldrarna många gånger vill ha en stämpel på barnen som inte passar in i facket.
Jag ska ge dig ett annat exempel!
Något som har samma symptom som dessa bokstäver är barn som lever i våld i nära relationer. Istället för att få den hjälp de behöver får de en diagnos.
I bara våran kommun, som har en mindre stad (som knappt får kallas stad). Här har vi ett av landets minsta sjukhus. (ständiga hot om nedläggning). På det här sjukhuset finns en psykiatrisk mottagning och på den jobbar 6-8 psykologer + läkare.
Jag diskuterade ämnet med en psykolog som jobbar där, som är specialutbildad inom många områden. Hon berättade något för mig som gjorde att jag höll på att trilla baklänges! BARA hon, möter VARJE vecka 2-4 kvinnor som för FÖRSTA gången berättar om vad som händer bakom deras stängda dörrar i hemmet. Från smått till stort.
Hon berättade att ALLA som jobbar där, psykologer OCH läkare får höra det LIKA ofta.
Vi har en ganska liten kommun då den till ytan innehåller mest skog, vår lilla "småstad", samt 3 mindre samhällen.
Detta innebär att det förekommer någon form av våld i VÄLDIGT många hem och som ALDRIG kommer fram.
I alla dessa familjer, finns väldigt många barn som uppvisar exakt samma symptom som ett barn med diagnos. Och många många av dom får även diagnoser och med det helt fel hjälp! De behöver istället en stadig familj att lita på. Tid med sina föräldrar.
Jag känner en kille som forskar i detta. Han åker runt och är en tid på en skola, åker vidare till nästa osv. Det är väldigt interessant att höra honom berätta.
Och JA, jag tycker det är RENT VANSINNE att eftersöka en diagnos på ett SPÄDBARN!
Jag har en son som är högkänslig. Dvs svårare att sortera intryck och måste få gå undan och vila sig lite ibland. Han har ingen innre mur och känner andras känslor, så om ex. jag är ledsen för något blir han jätteledsen för han tror att det är han som är ledsen. Detta ställer till det i skolan för att han känner andras känslor och när de kommer in från rasten ex. så finns flera i klassen som känner ilska efter något som hänt - vilket blir att min son känner kanske 8barns ilska som sin egen och blir då JÄTTEARG över någonting i klassrummet som då blir droppen.
Oj vad många gånger skolan velat sätta diagnos.... Inte förrens jag bad en barnpsykolog om hjälp, hon kallade dit helahögen på samtal om att ALLA barn inte har diagnoser. MÅNGA barn utvecklas dessutom olika och är inte redo att sitta stilla ännu och den frustrationen utspelar sig på olika vis.