Vill ni stanna och leka i en lekpark här i Skellefteå så finns det en fin på nordanå, bakom museét. Det finns även en stor på Anderstorp, kör in på skiftesgatan och promenera därifrån, den ligger vid fotbollsplanen.
I Umeå har de en fin lekpark vid nydalasjön, man kör via tomtebo tror jag. Sväng vänster (nya E4:a sträckningen?), sedan finns det supersmå skyltar "äventyrslekpark".
Leos Lekland i Umeå om det skulle regna.
Sedan kommer vi ner till vårt favoritställe - Övik! Paradisbadet är toppen, där stannar vi alltid 1 hel dag. Rutschkanan med ringar är superskoj. För de små finns lilla söderhavet, det håller dryga 30 grader i luften och 38 i vattnet - går inte ens jämföra med Piteås iskalla klimat ;)
Finns en stor och fin lekpark precis i centrum.
Och så Skuleberget - helt underbart! Där klättrar vi upp 1 gång varje år, man börjar nere i en urskog och så blir klättringen brantare och brantare. Våra har klarat det fårn 2 års ålder, med viss hjälp. Minstingen behöver ni ha i bärsele/stol. Finns en linbana också, om man vill åka ner. Annars kan man ta den längre vägen ner. Räkna så där 3-4 timmar för hela utflykten.
Gillar ni att äta gott ute? Kan rekommendera Safari, ligger i ett industriområde strax norr om övik på höger sida, bortanför Willys, i citroen-huset. Läckert upplagt, trevlig personal, billig barnmat och överkomligt för de vuxna.
I Härnösand finns tecnicus, typ som Teknikens Hus fast roligare, tycker vi.
Finns också en jättefin strand, den heter Smitingen och är skyltad från centrum. Utlandskänsla :)
Sundsvall - Södra stadsberget finns det äventyrsstigar med hinder. Roliga utmaningar, men kanske era barn är i minsta laget? Beror på hur vågliga och klättriga ni är?
Norra stadsberget, där finns ett stort hembygdsområde med en trevlig lekpark.