Gravid i Göteborg BF Tråd


Kan jag få bli tillagd i listan? Första barnen tvillingar 11/7 31 år och bor i Mölndal
Lade till NinaJ och ändrade mitt BF
Tack! Använder bara mobilen :)
Jag la till mig på listan, hoppas det var okey
Hur lägger jag till mig på listan?
Fröken Karin - 3/8 (32 år - första barnet)
Fixat Fröken karin
Hej!
Jag är ny här, och använder bara mobilen så jag kan inte lägga till mig själv. Jag väntar mitt första barn 26/10 och jag bor vid Wieselgrensplatsen. Finns det någon som kan lägga in mig i listan?
Med vänlig hälsning, Frida
Tack Annvian!
Jag är 34 år, om du, eller någon annan vill lägga till det också!
Vänlig hälsning, Frida
Hej!
Jag är journalist på tidningen Dagens ETC och skriver till dig för att jag håller på med ett reportage om kvinnor i Göteborg som vill föda med kejsarsnitt. Jag har läst flera trådar här på sajten där det antyds att det är svårare att få snitt i Göteborg är på andra håll i landet. Socialstyrelsens statistik visar samtidigt att det nästan är dubbelt så vanligt med planerade snitt i Stockholm än i Göteborg. Om det är så att det är svårare eller lättare att få ett kejsarsnitt beviljat beroende på var man bor så vill jag gärna belysa det!
Jag vill därför gärna komma i kontakt med kvinnor i Göteborg som skulle föredra att föda med snitt och som kan tänka sig att bli intervjuad om sina erfarenheter.
Finns det någon här som det stämmer in på? Är det rentav någon som blivit nekad snitt och vänt sig till ett annat landsting? Om du kan tänka dig att vara med så får du jättegärna ringa på på 0703-83 74 08 eller mejla på stina.berglund@etc.se
Vänliga hälsningar
Stina Berglund