• Anonym (AnnA)

    Varför så ofta sexfixerad framtoning?

    Har alltid frågat mig, och gör det fortfarande, varför en stor del av HBTQ-rörelsen framställs som så sexfixerad. Blev påmind om detta när jag såg Army of Lovers framträdande ikväll. Även t.ex. Pridefestivalen är ett lysande exempel på detta - det är kukar, bröst, dildos och nakna rumpor överallt.

    Dessutom finns det en hel del kändisar, t.ex. Gardell, som bara måste anspela på sex i helt vanliga intervjuer (misstolka mig inte nu; jag tyckte väldigt bra om "Torka aldrig tårar..."-serien, och tycker att Gardell är en fantastisk manusförfattare. Det jag är kritisk mot är sexfixeringen i intervjuer och stand-up-nummer).

    Min bästa kompis är gay. Han förstår inte heller varför det skall vara så mycket sex involverat... Varför inte fokusera på kärleken? Denna kompis sade en gång; "Jag förstår om HBTQ-pionjärerna på 80-talet var tvungna att chockera med sex i alla former, men nu är det bara jobbigt.". Han är sambo med sin pojkvän, helt monogam, och de lever ett "vardagsliv" som alla andra, men han är ändå rädd för att bli stämplad som "sexgalen" bara för att han är homo. Att alla dras över en kam. Han är kär i sin pojkvän och vill inte ha tillfälliga förbindelser, that's that.

    Min pojkvän lever i en heterorelation med mig, men är bisexuell, väldigt androgyn och tas ofta för "enbart" homosexuell. Han har i varje fall samma tankar som min bästa kompis om det hela... ingen av dem vet dock varför det är så "upphaussat". Vet ni?

  • Svar på tråden Varför så ofta sexfixerad framtoning?
  • Kpax

    Jag vet inte, men har frågat mig samma sak!
    Jag har även homosexuella vänner som inte heller fattar grejen.
    Det blir lite löjeväckande.

  • Anonym

    Har frågat migsjälv detsamma, har flera homosexuella vänner som upplever det som jobbigt när de blir stämplade som sexfreaks bara för att de är homo.

  • odd thingy

    För att chockera "etablissemanget" och få uppmärksamhet är det enda jag kan tänka mig.

  • Anonym (AnnA)
    odd thingy skrev 2013-02-23 21:44:12 följande:
    För att chockera "etablissemanget" och få uppmärksamhet är det enda jag kan tänka mig.
    Men som min kompis sade... Rörelsen har utvecklats enormt sedan 80-talet, en sådan "chock" behövs inte längre. Det finns folk som lyssnar ändå.
  • Anonym
    odd thingy skrev 2013-02-23 21:44:12 följande:
    För att chockera "etablissemanget" och få uppmärksamhet är det enda jag kan tänka mig.
    Men är det verkligen rimligt?
    Jag säger inte att du har fel, men det känns ju jäkligt konstigt det med.
    För att ta Army of Lovers som exempel så blev jag bara trött när de höll på. Det är så gjort, så gammalt och uttjatat. 
  • Anonym (bubbel)

    Lite lustigt är det.

    Det homopar jag känner är gifta sedan flera år och somnar i soffan av utmattning på fredag kväll precis som de flesta heteropar.

  • toccata

    Paraden under Pride, då är det fest och karneval, vill man se en aldrig sinande ström av människor i grått är det bara att ställa sig utanför vilken pendeltågsstation som helst i rusningstrafik.

    Även andra karnevaler upplevs i varje fall av mig ofta som mer sexuella med all stämning, musik, rytmer, dans, lätta kläder och det berusande tillstånd man ofta hamnar i som i Rio exempelvis.

    Dessutom är sex lite av den minsta gemensamma nämnaren i Pride. Socialister, Alliansanhängare, kristna, ateister, judar, lärare, poliser, hundägare och allt vad det nu är har en sak gemensamt, nämligen en öppen inställning till samkönad sex.

    Naturligt att det blir visst fokus.

    Tittar man på paraden så slås man också av att många inte alls anspelar på sex, däremot är det många som kommer ihåg just den klicken som gör det, just den klicken syns oftast i media. Inget fel i det. För mig är det ofta just dom som bidrar med färg och fest. 

Svar på tråden Varför så ofta sexfixerad framtoning?