Anonym (cynisk) skrev 2024-06-16 18:02:02 följande:
Skulder hos kronofogden på 100 000 är tydligen ett problem, men att ha ett bolån på 4 000 000 ses som helt normalt och positivt i dagens värld.
Själv är man helt skuldfri, men duger ändå inte som partner. Trevlig värld vi lever i.
Har man en skuld hos kronofogden så innebär det att man går minus varje månad (eller har gjort det tidigare) annars hade man inte hamnat hos kronofogden.
Har man 4 miljoner i bolån för en bostad värd 1 miljon så är det givetvis värre.
Har man 4 miljoner i bostadslån för en bostad värd 15 miljoner så är det givetvis inget problem, man kan sälja bostaden och då ligga +9 miljoner och man kan uppenbarligen betala räntan i och med att bostadslånet inte är hos kronofogden.
Dom senaste 16 åren så har bostadspriserna ökat med typ 200%. Låt oss säga en bostad värd 5 miljoner kronor 2008.
Ett par köpte då den bostaden och la 1 miljon kontant och lånade 4 miljoner. Den bostaden är nu värd 15 miljoner. Alltså har paret 11 miljoner i tillgångar.
Låt oss säga att dom kan spara 20 000 kr i månaden och inte vill låna då hade dom behövt spara i 16.5 år för att kunna köpa den bostaden.
Problemet är att bostaden ökat mycket mer i värde än vad dom kunnat spara. Säg att räntan i snitt varit 3% under tiden det innebär att paret har spenderat 1.3 miljoner kronor i ränta efter ränteavdrag (men räntan har varit mycket lägre).
Det innebär att dom nu har 9 miljoner värde i bostaden plus sparande på 4 miljoner minus 1.3 miljoner alltså 2.7 miljoner. Så pga att dom lånade till denna bostad så har dom nu tillgångar på 11.7 miljoner istället för 4 miljoner.
Antagligen mer då dom hade betalat någon annans ränta om dom hade hyrt.
Hoppas det ger lite förståelse för dig varför det långsiktigt har varit väldigt fördelaktigt att låna till sin bostad och inte någon varningsflagga för dom flesta.
Den som har 100 000 kr hos kronofogden med kanske 25% ränta och löneutmätning och kanske skuldsanering att se fram emot är givetvis mindre populär bland motsatta könet är någon som har en väldigt dyr och fin bostad även om det är några miljoner i lån på den.