Ser du CIO-metoder som emotionell misshandel?
Tråden handlar om metoderna som sådana och inte påhittade varianter.
Metoder som hör till denna kategori är SHN, 5-minutersmetoden, Babywise..
Motivera gärna ditt svar!
Tråden handlar om metoderna som sådana och inte påhittade varianter.
Metoder som hör till denna kategori är SHN, 5-minutersmetoden, Babywise..
Motivera gärna ditt svar!
Undrar en till sak nu när min son på 11mån har fått en period då han ej somnar på natten. Jag ammar honom och vaggar honom liggandes i sängen men det hjälper inte. När jag hållt på ett bra tag så lägger jag honom jämte mig då jag blir utmattad och irriterad. Han gråter jämte mig en stund o sen försöker jag igen, räknas detta som en av dessa dåliga metoder?
Vi sitter fortfarande hos vår dotter på kvällarna tills hon somnar och hon är 2,5 år. Vi läser böcker och sjunger sedan somnar hon gott och tryggt en stund senare. Blir så arg när folk ifrågasätter detta! Har fått höra flera gånger "Men somnar hon inte själv än! Sitter ni fortfarande med henne?!". Som att detta vore en uppoffring!? Jag vill spendera tid med mitt barn och, nej, jag tycker inte det är jobbigt att ge henne en trygg vardag och trygga pålitliga relationer till sina nära och kära! Hon är liten en kort stund i sitt och våra liv. Snart är hon tonåring och då kommer hon garanterat inte vilja att vi sitter hos henne tills hon somnar.
Ja, det är misshandel. Man lämnar helt enkelt inte en bebis som skriker.
Och ja, jag hade en riktigt skrikunge.
Absolut. No question about it. Skulle en mamma bete sig pa detta viset om hon levt ute i skogen och inte last om dessa metoder pa internet eller i bocker osv? Lamna sitt barn att skrika ar fullkomligt onaturligt, gar emot alla vara instinkter och ar skadligt for barnet. Dessa metoder fungerar tyvarr eftersom barnet inte har nagot val... men till vilket pris? Jag har bott utomlands langa perioder och skryter ofta med vilken bra och respektful syn vi har pa barn.. jag hoppas verkligen inte att detta ar speciellt populart i Sverige da detta skulle krossa mitt hjärta.
Jag hanvisar till websiten www.isisonline.org.uk som ar en superbra website pa engelska som handlar om spadbarn och somn. det ar sa viktigt att veta hur vara barn fungerar for att forsta och kunna mota deras behov. Och man kan som foralder slappna av och inse att vara sma bebisar ar fullt normala och att det tar laaaang tid innan de kan sova hela natten... jag har en 3 aring som fortfarande vaknar lite da och da,,, fullkomligt normalt! det ar tyvarr manga självutnämnda barn 'experter' som skor sig pa osakra foraldrar och promotar diverse skadliga metoder utan att de 1 ) sjalva har nagon utbildning i barnpsykologi ( sa vitt jag vet har tex inte Anna Wahlgren nagon utbildning i barn psykologi? eller? ) 2 ) har vetenskapliga grunder for att metoderna ar safe... Jag tycker man som mamma maste ha mod att lita till sitt hjarta och sin magkansla. Vi har instinkter for a reason.
Mina barn som är snart 8, 6 och 3,5 behöver fortfarande någon av oss i rummet för att somna :) Helt normalt tycker jag.
Jag tycker att sådana metoder är en ren tortyr för bebisar och därmed bör klassas som barn-misshandel. Man kan inte få ett harmoniskt barn genom att lämna det ensamt att gråta i sin säng. Det behöver vår närhet och vi måste offra oss i början. Tyvärr är många för stressade och stället för att ta det lugnt torterar de små. Sedan undrar dessa föräldrar varför barnet är aggressivt eller stört på annat sätt.