Har ni haft barn i svenska skolan i thailand?
Ni som har haft barn i sanuk- svenska skolan i thailand. Vad har ni tyckt om det? Vad har era barn tyckt om att gå till skolan på semestern när ni föräldrar är lediga?
Ni som har haft barn i sanuk- svenska skolan i thailand. Vad har ni tyckt om det? Vad har era barn tyckt om att gå till skolan på semestern när ni föräldrar är lediga?
Hej,
Vi hade tre barn på Sanuk under delar av vårterminen (2013) och alla tre älskade skolan! Föräldrarna inbjuds att delta på många olika sätt. Exempelvis är de alltid välkomna på morgonsamlingarna varje morgon, en dag i veckan är det föräldrafika där föräldrarna sitter kvar och pratar efter samlingen och efter lunch på fredagar har det varit volleyboll turnering på stranden med föräldrar och barn. Eftersom föräldrarna är så delaktiga i vardagen på ett annat sätt än hemma och barn och föräldrar umgås (självklart på frivillig basis) mycket både inom och utanför skolan så tror jag inte ens att våra barn upplevde att vi föräldrar var "lediga" och de fick slita för brödfödan
Vi är mycket glada att vi tog beslutet att åka och att barnen fick gå i skolan där, de växte väldigt mycket både som personer och kunskapsmässigt. Lycka till med beslutet!
push :)
finns det fler som har erfarenheter av svenska skolan?
speciellt hur barnen upplevde skolan. Var det mycket rotation bland eleverna eller är det många som stannar en termin?