• Cashew

    Delad vab vid när en jobbar dagtid och en skift

    Jag får olika svar från olika handläggare och blir inte riktigt klok på vad som gäller. Det började med att jag vabbade efter att ha jobbat natt, kom hem kl 5 på morgonen, fick sova max 1-2 timmar innan jag va tvungen att ta hand om vårt sjuka barn och åka till vårdcentralen med honom. Väl på VC blev det massa strul och väntetid på över 2 timmar med ett tjatandes barn vilket resulterade i att jag bröt ihop och skällde ut sköterskan. Då ringde jag till FK för att höra om det verkligen är rimligt att sambon inte ska kunna vabba istället mednas jag sover, för som det va då så tvingades sambon fortsätta vabba om han tog första dagen. Jodå det skulle gå bra att byta och han får ta vab när jag sover och sen skulle jag få vab för hela dagen jag avstår. Det fungerade fint två gånger men nu säger FK nej, ni kan inte få tfp bägge två på samma dag, bara halva var. Men jag avstår ju att jobba en hel dag och sambon en halv. Då blir det ju så att den förälder som börjar vabba tvingas ta all vab, vilket inte alltid fungerar med våra jobb. Nu har vi ju ändå tur att sambon kan börja jobba efter halva dagen men om han som jag inte hade kunnat det utan va tvungen att vara borta helt om han vabbar då hade vi alltså förlorat en hel dag varje gång en förälder inte kan ta all sammanhängande vab. Är det verkligen rimligt? Det är ganska många tusenlappar vi pratar om. För att göra ett exempel. Jag lämnar barnen på dagis måndag kl 11, går hem och sover lite och åker till jobbet vid 17. Sambon hämtar barnen på dagis kl 18 och upptäcker på kvällen att sonen är sjuk. Jag är alltså redan på jobbet och kan inte avbryta mitt pass. Jag kommer hem på tisdagen morgon vid kl 5 och behöver sova 8 timmar till kl 13. Sambon har alltså vabbat 5 av 8 arbetstimmar, mer än halva tisdagen. När jag vaknar tar jag över vabbandet och sambon åker till jobbet. Jag börjar vabba och kommer alltså inte kunna börja mitt tisdagspass och hela tisdagslönen dras från min lön och jag begär därför hel tfp (10 timmar) för tisdag, men får delvis avslag. Hur ska vi lösa vårt vabbande om den ena föräldern inte har möjlighet att fortsätta vabba och vi måste turas om? Vi har inte råd att förlora så mycket pengar varje gång.

  • Svar på tråden Delad vab vid när en jobbar dagtid och en skift
  • Försäkringskassan

    Hej,


     


    Generellt sett så har den andre föräldern rätt till tillfällig föräldrapenning för tid som du måste sova efter nattjobb.


    Här på Familjeliv kan vi inte svara i enskilda ärenden. Det bästa är om du kontaktar kundcenter på telefon för att få mer information om vad som gäller i ert ärende.


    Telefonnummer till kundcenter; 0771 – 524 524


     


    Hälsningar


    Malin, handläggare

  • Cashew

    Sambon får tfp när jag sover ja, men jag får bara tfp resterande del av dagen sambon inte tar ut något, alltså 3/8 av 10 timmar. Jag förstår att du inte kan svara på enskilda ärenden men det måste finnas generella regler för vad som gäller vid sånnahär fall, vi kan inte vara ensamma om att jobba såhär och samtidigt ha små barn. Jag fick som sagt tipset av en handläggare hos er att göra såhär och fick igenom det två gånger men har nu fått nej från två andra handläggare, vem ska man tro på och vem har rätt när ni inte ens själva verkar veta vilka regler som gäller?

  • Cashew

    Den andra handläggaren jag pratade med sa att om jag hade kryssat i ja rutan istället för nej ang. om den andra föräldern jobbar så hade det gått och tyckte att vi skulle göra så i fortsättningen. Men då "ljuger" vi ju för jag har ju inte jobbat, jag sover. Den tredje handläggaren bekräftade att jag kan ta halv tfp på tis, hel ons-tors och halv fredag. Men på mitt jobb räknar man inte så utan man räknar arbetspass mån-tors även om jag jobbar på fredag 0.00-04.00. Då kunde jag få strul den dagen ni ringer och kollar med mitt jobb så att det stämmer men 9 gånger av 10 så skulle jag ju få igenom det. Alltså går det att få igenom bara jag går runt reglerna lite? Men vi förlorar ändå timmar på det då jag bara kan få ut 3,75 timmar på tisdagen och 4 timmar på fredagen men det dras 10 timmar på lönen.

Svar på tråden Delad vab vid när en jobbar dagtid och en skift