orolig inför första sexet efter förlossningen....
Hej!
Jag har fött min son för drygt två veckor sedan, och fick sy 5 stygn. Jag blödde rikligt de första dagarna men sedan avtog de och nu är det mer lite som blodiga flytningar.
Jag är jättesugen på att ha sex med min pojkvän, men nöjer mig istället med att göra det mysigt för honom genom att ge honom avsugningar lite då och då när det passar. Jag tycker det är säkrast att vänta med sex tills man iallafall har kollat så att man är " okej " där nere innan man har sex, men det är ju min åsikt.
Det jag är lite orolig över är hur jag känns där nere. Jag ser ganska bra ut där nere, är lite svullen fortfarande men ser inget som lixom hänger ut eller något sånt. Men dock så känns det som att det är något som hänger ut genom hålet. Känslan påminner lite om när man sätter en tampong fel, att den inte kommer tillräckligt långt in. Har googlat lite på detta och det verkar vara framfall. Detta verkar vara något som aldrig försvinner, utan kan bara "tränas" upp av knipövningar, så jag kniiiiper som bara den på dagarna. Är detta normalt? Är det sant att det aldrig kommer bli sig likt där nere om man har fått framfall?
Och efter att jag hade googlat på detta så blev jag jätte orolig inför första gången jag och pojkvännen ska ha sex. Tänk om sexet känns dåligt? Att jag är slapp? Eller att pojkvännen kommer till mig efteråt och säger att jag känns stor eller väldigt slapp där nere? Eller att min kropp är sladdrig och slapp precis som musen är?
Jag behöver all tips och råd jag kan få för att på något sätt få en chans att bli helt återställd igen.. Dela gärna med er om era egna erfarenheter, skulle vara så tacksam!