• capricorn89

    Hon vill inte äta, men verkar pigg och glad ändå. Vad blir det?!

    Min (snart) 4 månaders vill inte äta. Hon har hållit på i flera veckor och varit jätte tölig med maten, (hon får flaska), hon vänder huvudet åt alla håll och kanter, spottar ut, ligger och skrattar och äter endast knappt 100 ml. Hon har ätit mellan 140-180 ml annars men nu vet jag inte vad det har blivit. Idag har hon inte ätit alls, bara i morse runt klockan 9. Försökte få henne att äta förut men jag kan ju inte gärna tvinga in flaskan i käften på henne. Förövrigt mår hon bra, tjoar och skrattar och står och sitter och är allmänt pigg. Så det verkar inte vara att hon är sjuk eller något... Någon som varit med om samma och kanske vet vad hon håller på med?


  • Svar på tråden Hon vill inte äta, men verkar pigg och glad ändå. Vad blir det?!
  • Choco

    Jo det är en sån period då allt är jättespännande och allt ska undersökas. Var likadant för mig när lillen var 4 mån. Försök mata lite oftare istället. När hon blir riktigt hungrig så kommer hon att äta ändå.

  • skogsvitter

    Ja det är ett vanligt beteende i den här åldern, det beror på en utvecklingsfas och det går över. Försök mata i lugn och ro, kanske ett mörkt tyst rum eller liknande. Många äter också mer på nätterna i den här perioden.

  • capricorn89

    Ja, det gör hon faktiskt! Förr sov hon till 4 men nu vaknar hon både 1 och 2 och vill ha mat! Ja då är det väl bara att hålla ut och se om hon blir "normal" igen :) tack för svaren!

Svar på tråden Hon vill inte äta, men verkar pigg och glad ändå. Vad blir det?!