circadin - vaknar på natten??
Min son har fått theralen både i droppar o tabletter vilket inte funkade. Nu har han fått circadin ist en tablett. Han somnar bra o allt ihop men har börjat vakna på nätterna flera ggr. Vet ni nått om att de e vanligt??
Min son har fått theralen både i droppar o tabletter vilket inte funkade. Nu har han fått circadin ist en tablett. Han somnar bra o allt ihop men har börjat vakna på nätterna flera ggr. Vet ni nått om att de e vanligt??
Ja det händer eftersom medicinen går ur kroppen ganska fort. Det är en insomnings hjälp.
Man kan ge en till om det blir ett problem. Frågan är nog mer varför han vaknar.
Min son väljer beroende på hur han känner sig på kvällen. Är han lite trött tar han en hel tablett. Är han pigg så tar han en tablett som han delar och en hel. Den delade tabletten värkar ju kraft fullare då.
Det står på kartongen att man inte får dela dom men våran läkare sa att vi skulle göra så.
Ja det tror jag är en bra kombo, theralenen jobbar på ett längre sätt.
Men samtidigt fick ni ingen bra effekt när ni provade det. Hm hur tänkte läkaren då?
Men det är ju bara att prova sig fram.
jaghar adhd och jag somnar som en liten gris av cirkadin och sover hela natten alt vaknar någon gång för att kissa bara.
Kolla om han kan få ett kedjetäcke eller bolltäcke. Dom fungerar lugnande på dessa oroade själar.
Min ena son har ett bolltäcke på 7 kg och den andra kommer troligen få ett.
Hej
Jag har en 11 årig pojk med adhd och förståndshandikapp.
Han har haft sömnproblem under alla sina år .
Han har prövat circadin men utan resultat så det slutade vi med.
Läkaren vägrar att skriva ut något annat.
Som tur är så sover han numera 6 timmar på natten och det är lyx
vi har samma problem, vår dotter med autism har svår sömnstörning. vi har alltid haft theralen (15 droppar) sen har vi testat melatonin (kapslar) lergigan, atarax, nosinan, circadin, inget har hjälp men kör på circadin då den verkar göra att hon iaf sover ett par timmar åt gången, hon får 3 tabletter circadin. en bra natt hos oss är om hon vaknar och springer upp ca 4-5 ggr och somnar 9-10 på kvällen och ligger till halv sex. dålig natt sover hon tre timmar och e sen uppe resten av natten från kl ett eller två fram till dagis och ända fram till kvällen igen. finns inget mer vi kan testa just nu. bolltäcke har vi testat funka inte. hon är 4½ år.
En fråga till er som har barn med sömnproblem och autismspektrum, har ni provat mjölk/glutenfri kost för att se om det gör skillnad?
Dock är circadin för att få bättre dygnsrytm och theralenet spär på den effekten så barnet sover bättre :)