• Elsis00

    Hur lätt bli beviljad graviditetspenning för endast sista månaden innan BF?

    Jag ska skicka in min ansökan om graviditetspenning så fort jag får mitt moderskapsintyg och mina arbetsgivare har fyllt i sina blanketter. Har beräknad förlossning 3 februari och tänker ansöka om graviditetspenning från och med 21 december då jag beräknades gå tillbaka till mina arbeten efter det studieuppehåll jag nu gör. jag kommer alltså endast att ansöka om graviditetspenning för den sista månaden (21/12-23/1) och min ena arbetsgivare sa att han aldrig har varit med om att någon har blivit nekad graviditetspenning när det bara är en månad så jag tänkte höra vad ni har för erfarenheter när ni har ansökt om endast den sista månaden? Och vad har ni då haft för yrke? Och vad har ni för erfarenhet av hur mycket man behöver skriva och förklara vad man gör, hur mycket man lyfter m.m?
    Jag jobbar inom handikappomsorg, äldreomsorg och som personlig assistent.

  • Svar på tråden Hur lätt bli beviljad graviditetspenning för endast sista månaden innan BF?
  • uddeboa

    Konstigt att du inte fått ditt moderskapsintyg än! Så lång tid ska det inte behöva ta! Fkassans handläggning kan ibland vara lång men än finns det ju tid.

    Allt hänger på vad du har skrivit i ansökan där du beskriver din arbetsdag. Lägg krutet där, sen så måste du kryssa i att du har begärt att få bli omplacerad, det är en förutsättning för att du ska bli beviljad. Jag pratade med min arbetsgivare innan jag fyllde i mina papper så jag visste hur hon ansåg som det hela och om det fanns någon möjlighet till omplacering.

Svar på tråden Hur lätt bli beviljad graviditetspenning för endast sista månaden innan BF?