• exp

    Är ordningen, arbetssökande/stadigvarandeanställd, avgörande i efterhand. Om man väntat på..

    Tack för svaret! Ämne: Är ordningen, arbetssökande/stadigvarandeanställd, avgörande i efterhand. Om man väntat på att ett anställning ska få påbörjas, får man då ta med arbetssökandetid före? Är det i efterhand avgörande i vilken ordning arbetssökande legat, om det legat före eller efter en, på förhand bestämd, stadigvarande anställning? Måste man först ha PÅBÖRJAT den stadigvarande anställningen om man ska få ta med CSN-tid och arbetssökandetid eller räcker det om anställningskontraktet skrivits innan, men startdatum inte ligger direkt? D v s får CSN/arbetssökande ligga INNAN den stadigvarande anställningen och kan ändå få tas med i 240 dagar om man på förhand har en anställning framför sig, men inte kan börja den direkt, utan först ett visst datum? Exempel... 1. Kontrakt hos en arbetsgivare för stadigvarande anställning undertecknat, innehar anställning, men får inte börja jobba ännu. 240 dagar innan födsel: 1: Två månader med arbetssökande eller studier ena månaden och arbetssökande den andra i väntan på 2: Kontraktets startdatum, fr o m vilket man hinner arbeta 6 mån. innan födsel. Eller måste det vara i omvända ordningen för att CSN och arbetssökande ska få tas med? Exempel: Anställning som tar slut efter 6 mån., arbetsös en månad och studerar sedan en mån. Är det i efterhand avgörande i vilken ordning arbetssökandet låg, om det låg före eller efter den på förhand bestämda anställningen?

  • Svar på tråden Är ordningen, arbetssökande/stadigvarandeanställd, avgörande i efterhand. Om man väntat på..
  • Försäkringskassan

    Hej!


     


    De första 180 dagarna som föräldrapenningen betalas ut gäller speciella regler. För att du under de dagarna ska få föräldrapenning beräknad på din sjukpenninggrundande inkomst måste du ha haft rätt till en ersättning som överstiger 180 kronor per dag i 240 dagar i följd före barnets beräknade eller faktiska födelse. När Försäkringskassan bedömer om du uppfyller villkoret utgår vi från den tidpunkt som är mest fördelaktig för dig - den beräknade eller den faktiska födelsen. Uppfyller du inte villkoret får du ersättning på grundnivå med 225 kronor per dag.


     


    Detta innebär att om 240 dagar faller in under en studieperiod eller en period där man är arbetssökande behöver vi titta på den anställning du hade innan dessa perioder. Anställningen ska vara stadigvarande minst sex månader och du måste fysiskt ha gått in och arbetat samt att det ska inte vara några glapp mellan de olika sysselsättningar du har haft.


     


    Hälsningar


    Linda, handläggare

Svar på tråden Är ordningen, arbetssökande/stadigvarandeanställd, avgörande i efterhand. Om man väntat på..