• jullan82

    Sjukskrivning -foglossning- egenföretagare

    Jag är egenföretagare och har kontors/packningsjobb.
    Jag är gravid i vecka 20 med andra barnet.

    Fram till vecka 18 har jag mått riktigt dåligt med illamående och konstant trött, har försökt jobba så gott det går men har bara lyckats några timmar om dagen =/

    Nu har jag börjat få foglossning när jag sitter ner mer än en timme vilket gör att jag har riktigt svårt att sköta mitt jobb som består i att sitta vid en dator OCH lyfta tunga kartonger och packa varor.

    Mina funderingar går kring att kanske kontakta min barnmorska och begära sjukskrivning deltid, jag vill givetvis jobba så mycket jag bara kan men att jobba 100% har jag pga graviditeten inte kunnat sen i stort sett jag fick veta att jag var gravid =(

    Under min första graviditet hade jag inga problem alls utan jobbade fram till förlossning och redan dagen efter igen så jag vet inte alls hur man går till väga med detta.

    Någon insatt som har lust att dela med sig av några kloka råd och tankar? 
  • Svar på tråden Sjukskrivning -foglossning- egenföretagare
  • Försäkringskassan

    Hej


     


    Som egen företagare ska du själv sjukanmäla dej till Försäkringskassan din första sjukdag.


    Du kan vara sjukskriven  25, 50, 75 eller 100%


    Mer information finns här:


    http://www.forsakringskassan.se/privatpers/sjuk/har_enskild_firma/om_du_blir_sjuk/anmal_ansok/!ut/p


     


    Du kan sjukanmäla dej genom att ringa 020-524 524 eller på www.forsakringskassan.se med eller utan e-legitimation.


     


    Som egen företagare kan du ha olika antal karensdagar.


    Om du är sjuk längre än 7 kalenderdagar så måste du ha läkarintyg från och med dag 8.


     


    Mer information om sjukpenning när du har enskild firma:


    https://www.forsakringskassan.se/wps/portal/privatpers/sjuk/har_enskild_firma/om_du_blir_sjuk/om_sjukpenning/!ut/p


     


     


    Hälsningar


    Felix, handläggare

Svar på tråden Sjukskrivning -foglossning- egenföretagare