Honey82 skrev 2013-11-10 21:28:21 följande:
Tack för svaren. Nu känns det lite lugnare :) Katterna e kastrerade så de inte springer o markerar revir överallt. Däremot kan de fortfarande riva o klösa på möbler o väggar fast vi köpt en klösbräda samt sprutat vatten på dem när de håller på. E rädd för att de ska klösa på bebisens saker bara..
Spruta absolut inte vatten på katterna, som du märker så hjälper det ändå inte. Det ger fel effekt då de märker att de får uppmärksamhet vilket de ville ha, även om den är negativ. Avled och placera katterna vid klösbrädan VARJE gång med ett enkelt nej.
Och för jisse namn, köp kissarna ett stort golv till tak klösträd så ska du se att de klöser rätt sedan. En liten ynka klösbräda är inte det minsta intressant.