• Anonym (nehe)

    Spinalhuvudvärk efter epidural i ett halvår!!!

    Är det möjligt att läcka ryggmärgsvätska så länge efter förlossningen?
    En annan fråga. Om man blir förlamad efter epidural, då blir man väl det direkt? Det kommer väl inte smygandemed stickningar o svaghet i ben? Har ont på en punkt på ryggradenlångt ner där jag är rätt säker på att de stack. Läkaren sa att det onda försvinner snart.

  • Svar på tråden Spinalhuvudvärk efter epidural i ett halvår!!!
  • Anonym (nehe)

    Puffar

  • Anonym (Karin)

    Det förekommer att postspinal huvudvärk blir kronisk (och kronisk betyder långvarig, inte obotlig som många verkar tro). Det beror mig veterligen inte på att det fortfarande läcker, men jag kan inte mekanismen där. 


    En nervskada efter en epidural kommer i anslutning till att epiduralen blir lagd. Förlamning i benen är extremt ovanigt och beror då oftast på en blödnig i samband med att epiduralen läggs eller när man drar ut slangen. Nervskador som leder till domningsr, stickningar osv kan bero på att nålen kommer åt nervrötterna när epiduralen läggs, detta kommer med en gång, men brukar ge med sig under loppet av ett par veckor eller till och med månader. En del skador blir permanenta. En del skador kommer i samband med förlossningen, när barnet trycks ut genom bäckenbotten trycker även huvudet på nervflätorna man har i bäckenet. Dessa skador har alltså inget med epiduralen att göra. 


    Har du fortfarande besvär efter din epidural tycker jag att du ska höra av dig till den anestesiklinik som finns på sjukhuset där du födde. Om du inte kan ta kontakt direkt med dem kan du säkert vända dig till förlossningen eller din MVC-barnmorska. Ett annat alternativ är din vårdcentral, men jag tror anestesin/förlossingen/MVC blir mer raka spåret. 


    Ber om ursäkt för ett svamligt inlägg, är grymt trött. 

  • skanetjej75

    Hej! Nu är jag här igen, 1 år senare 2014-03-28. Hur mitt liv ser ut?.... Djävulens sjukdom... Små, små steg upp och brak ner... Vad har hänt sen sist då...? Jo, lägenhetsliggande från dec 2012 till juni 2013. Endast träning på gymet. Klarar inte ens av att gå och handla utan att sätta mig på golvet. Start med smärtmedicin mars 2013 efter att ha knaprat 10-12 Alvedon i fyra månader. Betalar familjestöd från kommunen i tre månader under våren så sonen får komma ut och gunga. Mitt sociala liv är expediterna på Hemköp, Apoteket och gympersonalen. Familjen i Göteborg går inte att besöka. Släktingarna i Värmland har fortfarande inte sett sonen. Möte med arbetsgivare och försäkringskassa i dec 2013 där vi bestämmer att sjukskrivning sker halvtid. Studier halvtid. Så glad för detta. Första badet med barnen i januari på simhall. Vid tredje studieresan domningar som slutar med tappad muskelstyrka i hela kroppen. Inlagd på ortopedin. Fjärde magnetröntgen gjord. Får höra att detta sitter i mitt huvud. Kan fortfarande inte avföra utan hjälp. Ej heller sitta. Gå. Stå. Längre perioder. Smärtan ökar. Jag klappar ihop. Inser att studierna ej kommer kunna genomföras klart. Ej heller aktiviteter med barnen. Tillbaka på noll trots att jag gjort allt rätt. Vad kan jag vara. För mamma åt mina barn? Ringer till psykiatrin. Blir inlagd fem veckor. Separation på gång.. Sambon orkar inte längre. Han har dubbeljobbat sen aug 2012. Först på sitt eget. Sedan handla. Laga mat. Få i mig mat. Peppa. Stötta. Städa. Diska. Ta hand om barnen. Där är jag nu. Om jag önskar min värste fiende en epiduralskada? Nej. Mitt liv har blivit ett helvete. Från aktiv idrottslärare till kryckor utan möjlighet att ta hand om mina barn!

  • Purpleflower

    Hej!!

    Jag är också drabbad. Men av en lumbalpunktion som gjorde för 10 månader sedan. Läkaren sa att det var riskfritt med detta prov och jag har aldrig fått hjälp eller blodplåster. Inte jobbat på 10 månader och innan jobbade jag heltid.

    Skulle hemskt vilja ta kontakt med dig. Skriv gärna meddelande till mig om du vill. 

    Allt gott

Svar på tråden Spinalhuvudvärk efter epidural i ett halvår!!!