Anonym (dsdwq) skrev 2014-01-15 21:29:59 följande:
Jaså, och du trodde det skulle vara spännande och passionerat livet ut eller? Kollat för mkt på hollywood filmer?
Även om du bryter och hittar en ny kommer du vara tillbaka på samma plan inom några år.
Det där spännande och sköna momenten håller bara en kort tid och hur bra det än är så kommer du till slut tröttna på det.
nä nu lät du lagom kategorisk tycker jag.
Givetvis finns det folk som verkligen har roligt i sina förhållanden och äktenskap - men det kommer inte gratis.
Gift i tio år nu och min man är min bästa vän. Visst har vi ups and downs som alla andra men vi vet alltid att det är övergående och vi lägger ingen energi på onödiga problem.
Ts:
En del förhållanden kan absolut ta slut och man känner ibland att man vuxit isär, vuxit vidare på varsitt håll. Kanske är det där ni har hamnat just nu? Ni träffades som väldigt unga och har hållit ihop sedan dess. Givetvis kan sånt påverka och göra att man går vilse o inte riktigt längre inser vitsen med att stanna kvar.
Ni har lixom blivit vuxna tillsammans och självklart kan det bli så då att man inser att man vuxit upp och blivit två olika individer som inte längre har något gemensamt.
ta en fundering , känner du att du vill vara vuxen och stå på egna ben och ta reda på vad det livet kan ge DIG personligen så tycker jag du ska ta den känslan på allvar och kanske prata med din sambo och kanske gå isär .
Ett annat sätt att tänka är ju om ni ska ta tag i det båda två och ge varandra en chans till. Planera för framtid med bröllop o barn? Se om ni kan hitta gemensamma intressen att odla på i fortsatt gemensamt liv? Känns gemensamma drömmar som en spännande längtan inom er eller känns det oerhört avlägset att tänka att han ska bli pappa till dina barn och leva med honom massa år till?
Fundera helt enkelt. Och framförallt prata med varandra. Vad känner han? vad vill han?