• RetroS

    Toaproblem på flyg

    Om ett par månader kommer vi åka en längre resa med flyg till Asien. Vår femåriga dotter är torr både dag och natt med vissa missöden på natten. Hon ogillar inte att använda "offentliga" toaletter vars handukstork etc. låter för mycket. Istället håller hon sig. När vi åkte på charterresa i somras höll hon sig hela resan, men att hålla sig i 16 timmar är vare sig nyttigt eller inte möjligt. Dessutom hoppas vi att det inte händer någon olycka på natten när vi flyger men då är det väl bara gilla läget och ha ombyte med sig.

    Hur har ni hanterat toalettproblem på flyg?
    Hur skulle ni hantera det?


    Resenärerna
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2014-01-28 15:08
    Självklart vet vi att det inte finns några handukstorkar på flyg, men annat som för liv. Dottern är ljudkänslig, giller inte dammsugaren eller elvispen etc.
  • Svar på tråden Toaproblem på flyg
  • Duckan

    Toaletter på flyg har väl inga handtorkar som låter utan du torkar dig med pappersdukar. Jag ser således inte problemet.

  • RetroS

    Vi är osäkra över att dottern ska vägra gå på toaletten, för att spolningen låter konstigt/för mycket.

    Hur har ni andra gjort med toalettvägrare på resor?

  • Duckan

    Men hon vet ju inte innan hur spolningen låter och om det är så kan hon väl kissa, torka sig och gå ut så kan ni spola efter henne sen?

  • Blicka

    Sonen gillar inte heller toaletter på flyg för att det låter så högt när man spolar. Hörselkåpor har han nämnt som eget förslag (ej testat då vi bara flygit kortare turer o måste han gå så går han även fast han inte gillar det)

  • Gryntroll

    Oj jobbigt läge!

    Prata om det innan och förbered henne på att ni ska resa långt med flygplan och att det är viktigt att man dricker mycket och även går på toa när man behöver. Kanske att det låter om flygplanet hela tiden, luftkonditinering, motorer osv. Särskillt mycket på toaletterna och att det är en speciell sorts spolning som låter mer än vanligt, liksom suger ut allt kiss och bajs osv...

    Försök få det att låta som en häftig grej som hon kommer uppleva och att det är som det ska att det låter mycket och ovanligt när man flyger. Gå in på toa innan det är toadags för att reka och kolla runt, lyssna och upptäck den med dottern.  Kanske något sånt?

  • evaoregon
    Duckan skrev 2014-01-28 15:13:37 följande:
    Men hon vet ju inte innan hur spolningen låter och om det är så kan hon väl kissa, torka sig och gå ut så kan ni spola efter henne sen?
    Jag håller med.  När mina barn var små så var de ibland rädda för toaletter som förde mycket oväsen, men då gick det bra att de gick ut och sedan spolade jag.  
  • Duckan

    evaoregon, ja jag tycker själv att det förslaget är helt klart värt att testa.

  • momomo

    Jag förstår problemet, jag hade själv närmast "toalettfobi" som barn, och var livrädd för konstga ljud etc. En trång eller annorlunda toalett kunde ge panik, liksom oväntade ljud, t.ex att toaletten i båset bredvid spolade.

    Mitt förslag är att ni går tidigt på flygningen och kollar in toaletterna. Undersök vad som finns där och hur de fungerar. Givitvis kollar en vuxen först att toaletten är fräsch och inte luktar bajs efter föregående besökare!

    Sen är det enklare att gå på toa när behovet kommer.

    Flyger ni med Thai?

    De brukar vara väldigt positivt inställda till barn, och dessutom mycket duktiga på att hålla toaletterna fräscha.

    Flygning tor australien med Thai med blöjbyten på flygplanstoaletter på tiomånaders gick utmärkt.

    Lycka till!

  • isolande

    Jag fick sätta dottern i handfatet istället, både på offentliga flygplatstoaletter och i flygplanet. Hon var 2 då och hade blöja men VÄGRADE kissa i den. Toaletterna var hon livrädd för, men handfatet gick bra av nån anledning.... Tvättade såklart rent ordentligt efteråt!!

    För övrigt är det enligt min läkare inte farligt att hålla sig 16 timmar. Vår flicka (2,5 nu) kissar max 3 ggr/dygn och har hållit sig som längst 24 timmar. Men hon mår bra så då ska det tydligen vara ok.... oroa dig inte, allt löser sig! Ha med ombyten och våtservetter om olyckan skulle vara framme.

  • RetroS

    Tack för tipsen. Vi reser med Air China. Har också funderat på hörselkåporna och självklart kommer vi ha diskussion om hur toaletterna fungerar, reka och avdramatisera toalettbesöken. Självklart kommer vi inte spola på toaletten när hon är där, utan när hon har gått ut.

    Men våra farhågor är att hon totalvägrar, att hon blir livrädd. Hur tusen hanterar man detta?

    Ska man ta med sig blöjor som sista utväg? Det vill vi ju inte.

  • aurora1827

    Om hon tycker det är ok att kissa i blöja så kan ju det vara en plan B.
    Jag har gjort så nån gång med mina barn, de brukar tycka det är helt ok - de fattar att det är en specialsituation. Även om de vet att de egentligen är för stora för blöja så brukar de ändå känna sig trygga med det så det funkar just i såna situationer där det är för läskigt. Då har vi gjort så att vi satt på blöjan, sen har de gjort vad de ska göra så har vi tagit av den direkt.

  • Billabong

    Nu vet jag inte vart ni ska flyga, men till städer i sydostasien kan ni välja att boka flyg med mellanlandning och då kan hon ju gå på toaletten på flygplatsen där ni mellanlandar.

  • Ylva74

    När vi reste med vår 3,5-åring som varit "torr" i ett halvår så hade vi med några blöjor som säkerhet och berättade också det för henne i förväg. Inte främst för att kunna använda på planet, men för att vi inte visste hur det var med transferbuss - tider, toa på bussen etc. Vi behövde inte använda den, men det gav henne och oss en liten extra tygghet i att om det blev bråttom och inte fanns toalett i närheten skulle hon kunna få på en blöja för stunden. Hon gillar inte heller höga ljud, så att spola efter att hon lämnat toaletten på planet gjorde vi också.

Svar på tråden Toaproblem på flyg