4-åring svettningar och anfåddhet (har astma)
Hej,
Har en 4-åring som har astma samt födoämnesallergier. Han har även under en längre tid haft väldigt lätt för att svettas samt blir andfådd och trött. Han är också från och till ganska blek i hyn speciellt i ansiktet.
Svettningarna kan komma från allt som lätt aktivitet samt om han blir uppspelt tex om han spelar något spel eller liknande. Han blir då väldigt svettig i pannan och håret. Han blir även lätt andfådd som självfallet kan kommer ifrån hans astma.
Det är också ofta han inte vill göra något utan endast vill sitta och kolla på TV när han kommer hem ifrån dagis och han känns som han allmänt är mindre aktiv än andra barn i hans egen ålder. Återigen antar jag att detta kan bero på astman.
Vanligen visas inga symptom på astman förutom när han är förkyld så han får i princip endast medicinering under dessa perioder.
Många av de symptomen han har kan/kommer självfallet ifrån hans astma, men vi har blivit lite fundersamma kring hans konstanta svettande.
Är det någon som har någon insikt ifall detta kan bero på något annat eller är det bara en blandning av hans astma och att han är ett barn som svettas lätt?
VIll gärna ha lite synpunkter här då man ibland kan känna sig idiotförklarad när man går till läkare med honom. Allt beror (enligt dem) på hans astma/allergi eller eksem. Som ett exempel sökte vi i Augusti till läkare för "ringar" på flertalet ställen på hans kropp och vi misstänkte Borrelia. Vi fick svaret att det var hans eksem. Efter 4 besök hos vårdcentral gjorde man test som mycket riktigt visade sig vara borrelia, vi fick diagnosen 8månader efter vi sökt för just detta första gången. Och vi blev flera gånger ifrågasatta hur vi behandlade hans eksem under denna gång och ansågs som allmänt jobbiga.