ruvare rmc Malmö :)
Hej :) Hoppas där är fler här ute som går på rmc i Malmö och ruvar :) Hade varit roligt att prata med folk i samma situation:) Har idag fått 2 st fina blastocyster insatta så håller tummarna :).
Hej :) Hoppas där är fler här ute som går på rmc i Malmö och ruvar :) Hade varit roligt att prata med folk i samma situation:) Har idag fått 2 st fina blastocyster insatta så håller tummarna :).
Hej! Jag är med ruvare dag 3. Vi håller inte till i Malmö utan i Danmark men bor i Vellinge så kan ju vara roligt att följas åt ändå! Vad härligt med två blasto! Vi satte in 1 blasto. Så hoppas och håller tummarna. Vilka mediciner använder du nu efter ägginsättning?
Hej :) nu är de bara crione vaginal gel jag använder. :) Du då ? :) Är det första försöket för er ? Vad har du använt för hormon stimulering osv ?:)
Hej!! Jag äter nu lutinus (vaginaltabletter) 3 ggr om dagen. Sen progynon 3 ggr dag.. Detta är vårt första försök. Innan har jag tagit menopur 150 dag 10 blev det äggplock ut kom 11 ägg 7 blev befruktade 5 odlades vidare fick tillbaka en 5 dagars blasto. Tyvärr klarade det inte att frysas. Själv? Är detta ert första??
Hej nej detta är vårt fjärde försök. De första gick vi långt protokoll med puregon fick ut 15 ägg och 10 blev befruktade men fick bara tillbaka en blastocyst inga till frysen. Blev minus Andra försöket var gonal-f kort protokoll fick ut 5 och 2 blev befruktade. Skulle ner på dag 2 och fått insatt men de ringde och sa de inte blev något då de ej delat sig rätt. Tredje försöket hade vi menopur kort protokoll fick ut 8 ägg 3 blev befruktade och skulle ner på dag 2 men de ringde och sa de ej delat sig så blev ingen insättning så Heller. Nu är de 4 försöket med långt protokoll och gonal-f och fick ut 19 ägg 15 blev befruktade men bara 6 klara sig till blastocyster dag 5. Så fick insatt 2 st i onsdags och de andra skulle de försöka frysa ner. När har du testdag ? :)