Jävla skitcancer!
Varför kan vi inte hitta ett botemedel mot denna förbannade jävla skitsjukdom som drabbar så många och skapar så mycket sorg. Vill ni höra min lista? Listan över de i mitt liv som drabbats?
Min mamma (hon lever men går på konstant cytostatika)
Min mormor
Min mammas kusin (hon lever men har just fått en diagnos som ger henne ett år att leva)
Min farbror
Min kusin (han överlevde men fick offra sin förmåga till barn)
Min bästa väns mamma
Min bästa väns pappa (samma som ovan med pappan lever i alla fall än)
Min kompis pappa
Min kompis mamma
En till kompis mamma
Min kompis (han lever med en inoperable, aggressiv hjärntumör som just nu håller sig lugn)
Min kollegas 4-åriga dotter (hon lever men står under behandling)
Och jag är på inget sätt unik. Jag tror nästan alla här känner någon som drabbats av denna hemska sjukdom. Jag vill inte starta en debatt om varför vi drabbas eller livstill osv. Jag vill bara kräka ur mig hat över denna fruktansvärda sjukdom som verkar drabba varenda en av oss och som ibland snabbt, ibland sakta, tar livet i från de som vi älskar.
En dag efter hennes bortgång startade jag en minnesinsamling i hennes namn på cancerfondens hemsida, då mamma alltid varit mycket mån om att hjälpa andra i den mån hon kunde. Till denna fond bad jag alla som ville att skänka en liten slant istället för att skicka blommor och jag satte ett mål på 5000 kronor, vilket jag trodde var alldeles för mycket men värt att prova. Idag är fonden uppe i 17700 kronor och jag, familj och vänner sätter in mer pengar vid högtider, då vi vet att de där kommer till användning. Detta är min och mammas bidrag till kampen mot denna hemska sjukdom och jag tycker att det visar en viktig sak: ingen kan göra allt men alla kan göra något. 