Foxtrott skrev 2014-03-15 11:30:19 följande:
Kastrerade hankatter är sällan något hot mot kattungar, värre med okastrerade. De kastrerade hankatter jag haft i mitt liv som umgåtts med kattungar har i några fall blivit tålmodig lekfarbror (med större tålamod att kattmamman), i något fall blivit snuttefilt (låtit ungarna snutta på de små tuttarna katthanar har) och i något fall varit något vresiga (på ett stillsamt vis som ungarna raskt begripit). Några anfall har inte förekommit.
Vid något tillfälle har jag haft en okastrerad hankatt i huset samtidigt som en jag haft små kattungar (har varit jourhem för katter, är egentligen inte en galen kattsamlare

) och då har kattungarna och hankatten inte fått träffas eftersom hankatten visserligen inte varit direkt ute efter ungarna på något aktivt vis, men kattmamman blivit mycket oroad av hans närvaro och det ju faktiskt kunnat hända något otäckt om katthanen haft tillgång till kattungarna.
Tack för svar!